Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
23.11.2019 04:05

Časť chodníkov v zime nebude udržiavaná, upozorňujú na to tabuľky


Snímka zdroj: kosicednes, Veronika Janušková


V meste Košice pribudli v uplynulých dňoch tabuľky pri časti chodníkov s nápisom "Chodník je v zimnom období neudržiavaný". Počas zimnej údržby budú podľa mesta neudržiavané najmä vnútroblokové a pre čistiacu techniku ťažko prístupné chodníky.


V prípadoch, keď sú dva chodníky súbežné a vedúce jedným smerom, bude neudržiavaný jeden z nich, a to ten, ktorý je menej frekventovaný.       

"Zimná údržba bude vykonávaná tak, aby každý objekt mal v zimnom období minimálne jednu udržiavanú prístupovú cestu," informoval magistrát. Mesto tak nebude zabezpečovať údržbu na chodníkoch, ktoré sú súbežné s udržiavanými chodníkmi a sú využívané v minimálnej miere, alebo ide chodníky v parkoch. Magistrát uvádza, že sa tak stalo na základe návrhu starostov jednotlivých mestských častí. Tabuľky vyrobila a na vlastné náklady osadila spoločnosť KOSIT.       

Informáciu o tom, či je daný chodník udržiavaný alebo nie, možno nájsť na webovej stránke spoločnosti KOSIT s tzv. Mapou obslužnosti ciest. Ak chcú Košičania vedieť, prečo nie sú niektoré chodníky udržiavané, môžu sa podľa magistrátu obrátiť na príslušný miestny úrad vo svojej mestskej časti.       

Na sociálnych sieťach vzbudilo umiestňovanie tabuliek negatívne reakcie občanov. "Mesto sa rozmiestnením informačných tabúľ nezbavuje zodpovednosti za ich čistenie od snehu. Pre viaceré legislatívne zmeny, ktoré zvyšujú finančné zaťaženie samospráv, však nie sú na vyčistenie všetkých chodníkov dostatočné zdroje. Aj týmto spôsobom určenia neudržiavaných chodníkov a osadzovaním informačných tabúľ je možné ušetriť aspoň časť zvýšených výdavkov na zimnú údržbu," deklaroval magistrát.       

Dôvodom enormného zvýšenia výdavkov je novela zákona o pozemných komunikáciách, ktorou štát od minulého roka zvýšil nároky na samosprávy v oblasti údržby miestnych komunikácií bez toho, aby mestá alebo obce získali na to dodatočné finančné zdroje. V tomto roku mesto investovalo do zimnej údržby viac ako 3,3 milióna eur, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s rokom 2017.       

Pred prijatím tzv. chodníkovej novely malo mesto povinnosť udržiavať 120 kilometrov chodníkov, v súčasnosti sa v rámci zimnej údržby musí starať o 232 kilometrov. Neudržiavaných zostáva podľa magistrátu 143 kilometrov chodníkov. "V súčasnosti je už plán zimnej údržby uzavretý a nie sú možné žiadne radikálne zmeny v jednotlivých mestských častiach. Aj malá zmena by mohla predstavovať veľké navýšenie nákladov mesta na zimnú údržbu," uviedlo mesto.       

V operačnom pláne zimnej údržby oproti minulosti nastali určité zmeny. Jednou z najväčších je zabezpečenie ručného čistenie chodníkov v mestských častiach Sever a Západ pracovníkmi Správy mestskej zelene (SMsZ).     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.11.2017
Zimná údržba je o povinnostiach aj trpezlivosti
Mestá a obce sa pripravujú na zimnú údržbu ciest, chodníkov a verejných priestranstiev. Spravidla to upravujú v príslušnom všeobecne záväznom nariadení, ktoré sa týka zabezpečovania čistoty a poriadku.
viac
20.12.2018
Zimnej údržbe nepomáha súčasná legislatíva
Združenie miest a obcí Slovenska reaguje na tvrdenia, ktoré včera odzneli v médiách zo strany hovorkyne Ministerstva dopravy a výstavby SR týkajúce sa celoplošnej zimnej údržby chodníkov.
viac
09.01.2019
Odhŕňať sneh v meste pomáhali aj väzni
Do odhŕňania snehu v Bratislave sa momentálne zapojili aj odsúdení vo výkone trestu z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Justičnom paláci. Takmer 80 ich pomáhalo aj pri minulotýždňovom snežení.
viac
13.10.2021
Adopcia chodníkov na zimnú údržbu sa v Košiciach osvedčila, projekt pokračuje
Mesto Košice bude pokračovať v projekte Adoptuj si chodník a zarábaj. Záujemcovia o odpratávanie snehu a ľadu sa tak budú môcť opäť zaregistrovať cez mobilnú aplikáciu Zimná údržba. K dispozícii bude viac úsekov ako uplynulú zimu, na adopciu je v meste určených zatiaľ 700 chodníkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %