Streda 28.02.2024
Dnes má meniny 
Zlatica
°C
06.06.2022 08:25

Cyklotrasy Eurovelo 11 v doline rieky Poprad prepojili Slovensko a Poľsko


Ilustračná snímka.


Výstavba medzinárodnej cyklotrasy Eurovelo 11 na území Prešovského samosprávneho kraja (PSK) pokračuje.


V okrese Stará Ľubovňa v rámci cezhraničného projektu prepojili obce doliny rieky Poprad s poľskou Muszynou, vybudovali dve nové lávky, odpočinkové miesta i nové informačné centrum v Sulíne. Informovala o tom hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Z eurofondov preinvestovali 3,2 milióna eur, z toho výdavky na slovenskej strane dosiahli sumu takmer 1,1 miliónov eur. PSK prispel na projekt prostredníctvom grantového programu Výzva pre región sumou 27 000 eur. "Realizovali sme výstavbu cyklotrasy zo štátnej hranice s Poľskom od Muszyny do obce Legnava, ďalej vybudovali 2,5 kilometra trasy medzi obcami Sulín a Závodie, príjazdové cesty a výjazdy k dvom lávkam na rieke Poprad v obci Legnava a Malý Lipník," uviedol manažér Ľubovnianskeho regionálneho združenia miest a obcí Stará Ľubovňa Miroslav Jaščur s tým, že celkovo sa im podarilo urobiť 28 kilometrov značených cyklotrás a vybudovať viac ako 6,5 kilometra úplne nových asfaltových úsekov.

Značenie cyklotrasy v celkovej dĺžke viac ako 100 kilometrov realizovali od Mníška nad Popradom do Muszyny a z Malého Lipníka do Prešova. Po celej trase osadili aj 30 informačných tabúľ o priľahlom regióne. "Významnými aktivitami boli tiež tvorba webovej stránky a najmä analýza úseku cyklodiaľnice. Dokument je podkladom pre produkt cestovného ruchu, ktorý zahŕňa kultúrne pamiatky, prírodné zaujímavosti, a tiež stravovacie a ubytovacie služby, ktoré sa v koridore Eurovela 11 nachádzajú," spresnil výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska Martin Janoško. Dodal, že na základe uvedených materiálov vytvorili tlačový materiál s mapou.

Úseky vybudovanej cyklotrasy prechádzajú slovenskou a poľskou stranou, konkrétne trasami Muszyna (železničná stanica) - Zapopradzie - štátna hranica - Legnava - lávka - Milik - Andrzejówka - Lugi - lávka - Malý Lipník - Sulín - Závodie - Medzibrodie - Mníšek nad Popradom, s napojením na úsek cyklotrasy EV11 v Poľsku smerom na Nowy Sacz v Poľsku a na Slovensku smerom na Prešov.

Medzinárodná cyklomagistrála Eurovelo 11 by po dokončení mala na území PSK dosahovať približne 150 kilometrov. Prechádzať bude obcami Mníšek nad Popradom, Sulín, Malý Lipník, Legnava, Údol, Plavnica, Šambron, Bajerovce, Krásna Lúka, Šarišské Dravce, Torysa, Krivany, Lipany, Rožkovany, Jakubova Voľa, Červenica, Pečovská Nová Ves, Sabinov, Ražňany, Ostrovany, Šarišské Michaľany, Veľký Šariš, Prešov, Haniska, Kendice, Drienovská Nová Ves, Ličartovce, Obišovce, Janovík, Bretejovce a Seniakovce.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2017
Nový poľsko-slovenský projekt prinesie rozhľadňu aj cyklotrasu
Vďaka cezhraničnej spolupráci vybudujú, okrem iného, novú cyklotrasu na slovensko-poľskej hranici. Bude kopírovať historickú cestu Jozefínka.
viac
04.11.2020
Lesníci sprístupnia Veľkú Javorinu výstavbou novej cyklotrasy
Najvyšší vrch Bielych Karpát – Veľkú Javorinu sprístupnia zo slovenskej i českej strany milovníkom cykloturistiky. Slovenskí a českí lesníci stavajú z eurofondov z oboch strán hranice na vrchol Veľkej Javoriny cyklotrasu.
viac
26.11.2020
Cyklotrasa Eurovelo 11 by mala mať v kraji približne 150 kilometrov
Približne 150 kilometrov v Prešovskom kraji by mala dosahovať medzinárodná trasa pre cyklistov Eurovelo 11. Na jej vybudovaní sa intenzívne pracuje.
viac
28.06.2023
Bardejovské Kúpele a Krynicu prepojí pravidelné autobusové spojenie
Prešovský samosprávny kraj (PSK) spúšťa od 1. júla cezhraničné autobusové spojenie medzi Bardejovskými Kúpeľmi a poľskou Krynicou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %