Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
22.09.2020 12:45

Európsky týždeň regiónov a miest už čoskoro online!


Banner.


Tradičné európske podujatie obcí, miest a regiónov Európsky týždeň miest a regiónov sa tento rok uskutoční v netradičnom formáte – online.


Tým umožní účasť širšieho spektra volených predstaviteľov územnej samosprávy, odborných zamestnancov a expertov z regiónov, ktorí majú záujem o zdieľanie skúseností z aktuálnych európskych tém na miestnej úrovni. Podujatia počas tohto týždňa sa uskutočnia od 5. do 22. októbra. Registrovať sa môžete do 27. septembra 2020. Pripojte sa a podeľte sa o svoje myšlienky a nápady!

Európsky týždeň regiónov a miest (#EURegionsWeek) je najväčšie každoročné podujatie v Bruseli venované regionálnej politike. Podujatie sa stalo jedinečnou komunikačnou a sieťovou platformou, ktorá spája regióny a mestá z celej Európy vrátane ich politických predstaviteľov, úradníkov, ako aj odborníkov a akademických pracovníkov. Za posledných 17 rokov urobila veľa pre podporu politického učenia a výmeny osvedčených postupov.

Tento rok sa Európsky týždeň regiónov a miest sa uskutoční v troch po sebe nasledujúce týždňoch od 5. do 22. októbra 2020. Každý týždeň sa bude venovať jednej téme:

1. Posilnenie postavenia občanov

Počas prvého týždňa od 5. do 11. októbra sa bude spoločne cestovať časom, aby sme znovu objavili Európu. Každý deň bude na webovej stránke podujatia zverejnená nová epizóda minidokumentu. Každá epizóda predstavuje vývoj EÚ a vznik politiky súdržnosti a jej vplyv na budovanie EÚ. Po každom vysielaní budú dvaja rečníci (bývalý zástupca EÚ a mladý občan EÚ) naživo diskutovať o epizóde a požiadajú Vás o zaslanie otázok / pripomienok, ktoré obohatia diskusiu a nadchádzajúci dialóg s občanmi naplánovaný na 12. októbra.

2. Súdržnosť a spolupráca

Nenechajte si ujsť prejav „Výročný regionálny a miestny barometer - stav Únie z regionálneho a miestneho hľadiska“, ktorý prednesie predseda Výboru regiónov Tzitzikostas  alebo oficiálne otvorenie #EURegionsWeek 2020. Určite sledujte dialóg s občanmi - živá diskusia a výmena názorov medzi komisárkou Ferreirou a mladými občanmi EÚ, slávnostné odovzdávanie ocenení vynikajúcim a inovatívnym projektom financovaných z politiky súdržnosti Regiostars a slávnostné ukončenie podujatia #EURegionsWeek .

Objavte interaktívnu výstavu projektov a iniciatív týkajúcich sa súdržnosti a spolupráce, ktorá bude k dispozícii na našej webovej stránke.

3. Zelená Európa

Týždeň od 19. októbra sa týždeň začne otvorením Európskeho zeleného týždňa (organizovaného Generálnym riaditeľstvo Európskej komisie pre životné prostredie) v Lisabone, ktorý bude komisárom Sinkevičiusom a komisárkou Ferreirou „odovzdaný“ Európskemu týždňu regiónov a miest. Program tretieho týždňa je plne venovaný téme Zelená Európa a zahŕňa rôzne pracovné stretnutia zamerané na témy, ako je lokalizácia zelenej dohody, energetická účinnosť a biodiverzita.

Aký je účel týždňa EURegionsWeek ?

1. Diskutovať o spoločných výzvach európskych regiónov a miest a vymieňať si názory na možné riešenia v prostredí, v ktorom sa stretne spektrum zainteresovaných aktérov -volení predstavitelia na miestnej a regionálnej úrovni, odborníci z oblasti regionálnej politiky, aktéri z oblasti podnikania, bankovníctva, organizácie občianskej spoločnosti, akademickej obce, inštitúcií EÚ a médiá.

2. Poskytnúť platformu na budovanie kapacít a výmenu skúseností a osvedčených postupov pre subjekty vykonávajúce politiku súdržnosti EÚ a spravujúce jej finančné nástroje. Uľahčiť spoluprácu a vytváranie sietí medzi regiónmi a mestami.

3. Podnietiť diskusiu o politike súdržnosti EÚ v širších súvislostiach vrátane nedávneho výskumu a názorov tretích krajín a medzinárodných organizácií.

Kto sa môže zúčastniť?

a, Európski, národní, regionálni a miestni pracovníci a odborníci v oblasti riadenia a hodnotenia programov politiky súdržnosti;

b, zástupcovia súkromných spoločností, finančných inštitúcií a európskych a národných združení;

c, členovia Európskeho výboru regiónov, poslanci Európskeho parlamentu a národní, regionálni a miestni politici vrátane mladých volených politikov (YEP);

d, občania, ktorí chcú vyjadriť svoje názory a prispieť k diskusii o budúcnosti Európy a ich regiónov a miest;

e, akademici, vedci, doktorandi alebo magisterskí študenti a odborníci v oblasti európskej regionálnej a mestskej politiky;

f, novinári z európskych, národných, regionálnych a miestnych médií.

Registrovať sa môžete do 27. septembra 2020.

Bližšie informácie o Európskom týždni regiónov miest 2020 sa dočítate TU.

Autor: (ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.09.2020
Európsky týždeň mobility 2020 oslávime inak
Do národnej kampane Európsky týždeň mobility 2020 sa napriek dosahom pandémie Covid- 19 do 14. septembra zaregistrovalo 49 samospráv a 22 originálnych aktivít zástupcov organizácií, inštitúcií či škôl.
viac
20.10.2020
O cenu Európskeho týždňa mobility 2020 bojovali aj samosprávy
Do Európskeho týždňa mobility 2020 sa svojimi aktivitami a trvalými opatreniami zapojilo 55 samospráv. Najaktívnejšou samosprávou sa stala mestská časť Bratislavy – Ružinov, s originálnym podujatím uspelo aj mesto Senec a aj Levoča získala ocenenie v kategórii samospráv Efektívne trvalé opatrenie.
viac
24.11.2020
Týždeň otvoreného vládnutia 2020 prináša online prezentácie a workshopy
Úrad splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti pozýva samosprávy – mestá, obce, samosprávne kraje - na zaujímavé a užitočné online prezentácie a workshopy, ktoré sa uskutočnia v rámci Týždňa otvoreného vládnutia 2020.
viac
22.07.2021
Africký mor ošípaných ohrozuje aj Slovensko
Prevencia, detekcia a hlásenie prípadov sú pre potlačenie ochorenia kľúčové.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %