Štvrtok 23.05.2024
Dnes má meniny 
Želmíra
°C
16.09.2022 02:25

Kampaň Zatoč s odpadom pokračuje s novinkami aj tento školský rok


Ilustračná snímka.


Výchovno-vzdelávacia kampaň Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) pre žiakov, učiteľov a širokú verejnosť Zatoč s odpadom pokračuje s novinkami aj tento školský rok.


Prostredníctvom desiatich mesačných výziev budú mať deti aj dospelí možnosť v reálnom živote zmeniť svoje každodenné návyky pri nakladaní s odpadmi.

Ako informuje hovorkyňa SAŽP Michaela Pšenáková, druhé kolo kampane prichádza s viacerými novinkami, samozrejmosťou je inovované znenie výziev. "Každá výzva má zároveň svojho odborného garanta, ktorý sa konkrétnej problematike dlhodobo venuje. Motiváciou k zapojeniu do kampane budú určite aj zaujímavé ceny, ktoré poskytnú garanti, SAŽP či Ministerstvo životného prostredia SR," uviedla.

Kampaň otvára septembrová výzva, ktorá sa odvíja od témy s názvom Systém verzus jednotlivec. Zameraná je na porovnanie vývoja spoločnosti z hľadiska tvorby a produkcie odpadov a na vysvetlenie pojmov lineárna a obehová ekonomika.

"Lineárna ekonomika rastu vychádza z falošnej viery v nevyčerpateľnosť zdrojov a neobmedzený rozmach ešte z čias priemyselnej revolúcie. V tomto ekonomickom režime bol odpad chcený a žiadaný," uviedla k najnovšej výzve Pšenáková.

"Naopak, obehový model ekonomiky je miliónmi rokov osvedčený prírodný spôsob hospodárenia, ktorý bude v najbližších desaťročiach našou stávkou na budúcnosť. Postupne rastie globálny tlak a úsilie o jeho etablovanie, príkladom je Nový akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo," uviedla.

Aktuálna výzva je zameraná aj na to, aby ľudia vymenili klasickú hubku na umývanie riadu za hubku z lufu, ktorú je možné svojpomocne dopestovať. "Hubka z lufu je veľmi hygienická, dlho vydrží a nakoniec skončí v komposte, z ktorého sa dopestuje nová," priblížila hovorkyňa SAŽP.

Odborným garantom septembrovej výzvy je Inštitút cirkulárnej ekonomiky. Do výzvy sa zapája prostredníctvom registrácie na stránke https://www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom. Vyhodnotenie prebieha na tejto stránke každý mesiac.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.09.2021
Tento školský rok zatočíme s odpadom
SAŽP - „Zatoč s odpadom“ je nový online projekt Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorý má prostredníctvom desiatich tematických aktivít prispieť k zlepšeniu osvety a informovanosti širokej, ale aj odbornej verejnosti ohľadom aktuálnej témy nakladania s odpadmi.
viac
03.11.2021
Kampaň SAŽP prichádza s treťou výzvou
Kampaň Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Zatoč s odpadom prichádza s treťou výzvou. V novembri sa verejnosti, žiakov, ale i jednotlivcov pýta na obsah odpadkového koša v ich domácnosti, pričom sa zameriava najmä na objem vyhodených obalov.
viac
02.03.2022
Na Slovensku sa ročne predá asi miliarda PET fliaš
Na Slovensku sa ročne predá asi miliarda PET fliaš. Problém nápojových obalov spočíva v ich životnosti. Za krátky čas sa stávajú odpadom, pričom doba ich rozkladu je až 500 rokov. Uvádza to Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) v rámci marcovej výzvy vzdelávacej kampane Zatoč s odpadom.
viac
05.01.2023
V novom roku vyzýva SAŽP ľudí, aby si vytriedili šatník
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) sa v rámci novoročnej výzvy vzdelávacej kampane Zatoč s odpadom zameriava na aktuálne trendy v oblasti udržateľnej módy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %