Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
10.02.2023 07:45

Kraj zmodernizoval zariadenia sociálnych služieb v Zámutove a v Lipanoch


Zariadenie v Zámutove prešlo výraznou obnovou. Snímka zdroj: (PSK).


Prešovský samosprávny kraj (PSK) prostredníctvom svojej grantovej schémy Výzva pre región prispel k modernizácii dvoch zariadení sociálnych služieb. Vynovené boli Gerion senior centrum v Zámutove a Charitný dom Lipany. Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.


Gerion senior centrum v Zámutove v okrese Vranov nad Topľou má atraktívnejší vzhľad zvonku i zvnútra. "Zateplila a vynovila sa fasáda jeho budovy a opravou prešiel tiež tunajší interiér. V zariadení sa vymaľovali všetky izby, spoločné priestory, sociálne zariadenia, kuchyňa, šatne či kancelárie. Taktiež sa tu opravili steny, poškodená dlažba i sadrokartón a zrealizovala sa dezinfekcia interiéru parným strojom," priblížila Jeleňová.

Projekt podľa nej všeobecne vylepšil energetickú bilanciu objektu a prispel najmä k zvýšeniu úrovne bývania klientov, ktorí v zariadení žijú. Všetky zmienené práce umožnili krajské financie vo výške 54 600 eur.

Arcidiecézna charita Košice mohla z dotácie PSK vo výške 40 000 eur zrealizovať prestavbu jedného zo svojich objektov - Charitného domu Lipany v okrese Sabinov.

"Projekt sa zameral na zvýšenie bezpečnosti a zlepšenie pohybu imobilných osôb, ktorým sú poskytované sociálne služby, a to výstavbou osobného výťahu. Výstavba osobného výťahu je prioritnou súčasťou komplexnej modernizácie zariadenia, ktorá zahŕňa dispozičné zmeny úpravy hlavného objektu, prístavbu dvoch výťahových šácht, zastrešenie existujúcej terasy a časti átria. Vybudovaním záložného zdroja v následnej etape v budúcnosti tento výťah bude spĺňať aj požiadavky na evakuáciu," povedala Jeleňová.

Do projektov v sociálnej oblasti kraj za posledných päť rokov v rámci dotácií investoval takmer 1,2 milióna eur.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.08.2020
Krajskí poslanci rozdelili v rámci výzvy pre región 2,2 milióna eur
Rozvoj cyklodopravy a cykloturizmu, výstavbu športovísk a zvýšenie kvality v sociálnych službách a paliatívnej starostlivosti podporili na svojom rokovaní v pondelok (24. 8.) prešovskí krajskí poslanci sumou 2,2 milióna eur.
viac
04.05.2021
PSK podporil projekty v regiónoch za 1,28 milióna eur
Prvý tohtoročný balík peňazí do regiónov z krajských dotačných výziev odklepli poslanci Prešovského samosprávneho kraja v pondelok 3. mája. Podporili 478 žiadostí v celkovej hodnote 1,28 milióna eur. A to v rámci Výzvy Mikroprogram PSK.
viac
26.01.2022
Na stredných školách na Spiši sa preinvestuje 11,2 miliónov eur
Vďaka prostriedkom z Integrovaného regionálneho operačného programu sa dve stredné školy na Spiši zmodernizujú. Celkovo sa v nich preinvestuje 11,2 miliónov eur. Prešovský kraj si od týchto projektov sľubuje skvalitnenie praktického vyučovania i zatraktívnenie odborov.
viac
30.08.2023
Krajskí poslanci schválili vyše 48 000 eur pre sociálne zariadenia
Špeciálne vybavenie potrebné pri starostlivosti o klientov sociálnych služieb si bude môcť zaobstarať osem zariadení v správe Prešovského samosprávneho kraja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %