Piatok 28.01.2022
Dnes má meniny 
Alfonz
°C
26.11.2021 08:00

Kraje chcú viac kompetencií pri obstarávaní prímestskej autobusovej dopravy


Ilustračná snímka: (tasr).


Samosprávne kraje žiadajú vytvorenie pracovnej skupiny na riešenie problémov vo verejnom obstarávaní prímestskej autobusovej dopravy.


Po stretnutí predsedov vyšších územných celkov (VÚC) o tom vo štvrtok informoval predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič. Zdôraznil zároveň potrebu posilniť pri tendroch právomoci vyšších územných celkov.

"Aktuálna situácia v oblasti prímestskej autobusovej dopravy je z pohľadu samosprávnych krajov neudržateľná a doplácajú na ňu obyvatelia. Kraje sú objednávatelia služieb vo verejnom záujme a zodpovedajú za dostupnosť dopravy. Súčasne však nedisponujú dostatočnými oporami v legislatíve," uviedol Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), argumentujúc žiadosť o vytvorenie skupiny expertov, ktorá by mala prísť s legislatívnym riešením súčasného stavu.

V pracovnej skupine by mali byť zástupcovia SK 8, Ministerstva dopravy a výstavby SR a Úradu pre verejné obstarávanie.

Podľa Viskupiča je nevyhnutné posilnenie postavenia samosprávnych krajov v rámci verejného obstarávania, ako aj následnej účinnosti zmlúv tak, aby kraje dokázali efektívne zabezpečiť dostupnosť verejnej dopravy.

Viskupič takisto informoval, že nový termín Konferencie SK8 „20 rokov samosprávnych krajov“ zverejnia čoskoro. Podujatie sa malo konať vo štvrtok, vzhľadom na prijatie nových protipandemických opatrení bolo presunuté na neskôr.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.06.2020
Trnavský župan rokoval s vicepremiérom o posilnení kompetencií krajov
Predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič prijal 29. mája v Trnave podpredsedu vlády Slovenskej republiky Štefana Holého. Rokovali o reforme verejnej správy a o dodržiavaní legislatívneho procesu.
viac
03.02.2021
Župy vítajú dobré hodnotenie spolupráce zo strany miestnych samospráv
Z prieskumu ZMOS vyplýva, že takmer tri štvrtiny obcí a miest pozitívne hodnotí svoju komunikáciu so samosprávnymi krajmi pri príprave programového obdobia na obdobie rokov 2021 až 2027 a tvorbe stratégií a partnerstiev, na ktorých bude založené čerpanie nových eurofondov.
viac
21.07.2021
SK8 vyzýva na zvolanie komisií pre reformy verejnej správy
Združenie samosprávnych krajov SK8 vyzýva na zvolanie komisií na tému reformy verejnej správy. Považuje ju za podmienku modernizácie, ako aj obnovy Slovenska po pandémii ochorenia COVID-19. Informoval o tom predseda SK8 a predseda Trnavského kraja Jozef Viskupič.
viac
10.11.2021
ZMOS a SK 8 ohlásili spoluprácu
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Združenie samosprávnych krajov SK 8 chcú spolupracovať na rozvoji územia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %