Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
05.01.2017 02:00

L. Sólymos je za vyhlásenie NP Podunajsko, ak bude mať reálne základy


Zámerom vyhlásenia NP je zachovanie posledných zvyškov kriticky ohrozených biotopov v lužných lesoch a zatraktívnenie územia pre ľudí.


Minister životného prostredia László Sólymos je za vyhlásenie národného parku Podunajsko na západnom Slovensku.


"Ale len vtedy som za, ak vieme, že to môže aj fungovať, má to reálne základy, máme na to peniaze a vieme, ktoré územie a ako chceme chrániť. Myslím, že je pred nami ešte určitý proces," skonštatoval.      

Poukázal na to, že otázka desiateho národného parku sa rieši dlhodobo. Vytvoriť ďalší národný park má podľa jeho slov zmysel len vtedy, keď bude jasné, ako ho možno prevádzkovať i financovať. "Je to odborná debata, preto je zaujímavé, že prídu politici s tým, že tam chcú vyhlásiť národný park. Chápem, že je fajn agenda pre znovuzvolenie," poznamenal Sólymos.      

Do Národného parku Podunajsko by mali patriť lokality od Horného lesa pri Vysokej pri Morave až po Dunajské luhy a Malý Dunaj. Zámerom jeho vyhlásenia, ktoré žiadajú ochranári či viacerí vedci, je zachovanie posledných zvyškov kriticky ohrozených biotopov v lužných lesoch a zatraktívnenie územia pre ľudí.      

Vyhlásenie národného parku podporilo aj Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied, dekan Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, poslanci príslušných miestnych zastupiteľstiev, mestského zastupiteľstva hlavného mesta i zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja. Tiež aj riaditelia podunajských národných parkov v okolitých štátoch.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.11.2016
Ochranári žiadajú ministra, aby podporil vyhlásenie NP Podunajsko
Členovia Slovenského ochranárskeho snemu sa obrátili na ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) s výzvou, aby podporil vyhlásenie Národného parku Podunajsko.
viac
11.02.2020
Envirorezort predstavil zonáciu NP Muránska planina
Ministerstvo životného prostredia predstavilo projekt zonácie Národného parku Muránska planina. Ide o prvý návrh zonácie podľa kritérií, ktoré určila novela zákona o ochrane prírody a krajiny. Tá platí od 1. januára 2020.
viac
27.02.2020
Jarná uzávera turistických chodníkov v Národnom parku Malá Fatra
Národná park Malá Fatra upozorňuje návštevníkov územia na blížiacu sa každoročnú sezónnu uzáveru troch turistických chodníkov v období od 1. marca do 15. júna.
viac
10.02.2023
Podoba Národného parku Podunajsko bude ešte predmetom diskusií
Podoba Národného parku (NP) Podunajsko bude ešte predmetom vzájomných diskusií. Ubezpečuje o tom Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %