Piatok 01.03.2024
Dnes má meniny 
Albín
°C
30.09.2022 09:30

Mesto začalo šetriť energie už v lete, chystá ďalšie opatrenia


Spišská Nová Ves.


V Spišskej Novej Vsi začali šetriť energie v budovách mesta už v lete, mestská spoločnosť Emkobel chystá ďalšie opatrenia. Jej riaditeľ Marián Bubeník uviedol, že doteraz sa podarilo napríklad inštalovať fotovoltické panely na plynovej kotolni na sídlisku Mier.


"Ďalších 400 000 eur bolo vyčlenených na spracovanie projektu kogeneračnej jednotky o výkone 360 kw s tepelným čerpadlom na kotolni na sídlisku Tarča a jeho realizáciu. Medzi zámermi na tento rok je aj vypracovanie štúdie realizovateľnosti geotermálneho vrtu pre potreby použitia geotermálnej energie na vykurovanie," priblížil Bubeník. Vyplýva to z návrhu plánu investícií spoločnosti na tento rok.

Výrazné šetrenie energií na pracoviskách v mestských budovách a organizáciách mesto zaviedlo už skôr. Medzi požiadavkami bolo zbytočne nesvietiť, neprekurovať, nezapínať klimatizáciu, kumulovať jednotlivé presuny automobilmi, vypínať počítače, či neplytvať spotrebným materiálom. V posledných rokoch tiež samospráva investovala do aplikácie na zber dát okolo spotreby energií, pričom do systému sú zapojené všetky rozpočtové a príspevkové organizácie mesta aj všetky materské školy. "V minulom roku sa realizovala automatická regulácia kúrenia v športovej hale, plavárni a kúpalisku a na zimnom štadióne funguje automatický úsporný režim osvetlenia," doplnil primátor Spišskej Novej Vsi Pavol Bečarik.

Bubeník dodal, že do konca kalendárneho roka je cena tepla ešte neovplyvnená cenou plynu, nakoľko ju mali zakontrahovanú na úrovni 20 eur za MWh. "Od nového roka bude cena plynu závisieť od toho, či orgány štátu zastropujú energie, alebo nie. Ak budú zastropované ceny plynu a elektriny, budú sa od toho odvíjať náklady na teplo. Ak nie, bude vychádzať z trhovej ceny. Aká bude, to ešte povedať nevieme," doplnil riaditeľ s tým, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví schválil od 19. septembra novú vyhlášku pre výpočet ceny tepla. Dodávateľ podľa nej môže dať do ceny maximálne priemernú cenu plynu v mesiaci, v ktorom plyn nakupuje, zvýšenú o 15 percent. "Plyn u nás tvorí rozhodujúcu zložku pri cene tepla, doposiaľ to bolo asi 60 percent. Fixné náklady sú asi 20 percent a ďalších 20 percent je DPH," uzavrel Bubeník.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.01.2018
Rozpočet mesta bude v tomto roku vyšší o takmer 1,7 milióna eur
Mesto Spišská Nová Ves bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom vo výške takmer 31 miliónov eur. Potvrdil to primátor Ján Volný s tým, že rozpočet bude oproti vlaňajšiemu schválenému vyšší o takmer 1,7 milióna eur.
viac
25.02.2019
Spišská Nová Ves: Spropagovať mesto pomôže nová spoločenská hra
Spropagovať mesto Spišská Nová Ves a jeho okolie by mala pomôcť nová spoločenská hra. Vedúca kancelárie primátora Andrea Jančíková informovala o tom, že mesto sa tak zaradilo medzi pionierov v oblasti tvorby spoločenských hier na potreby prezentácie.
viac
19.02.2022
Mesto Spišská Nová Ves hľadá nájomcov do priemyselnej zóny
Mesto Spišská Nová Ves ako vlastník a prevádzkovateľ priemyselnej zóny Podskala vyhlásilo výzvu na predkladanie investičných zámerov na jej využitie. Lehota predkladania ponúk je do 10. marca, informuje samospráva na svojej internetovej stránke.
viac
16.11.2022
Mesto bude prevádzkovať denný stacionár, obnovia nevyužívaný objekt
Mesto Spišská Stará Ves v Kežmarskom okrese bude prevádzkovať denný stacionár s ambulantnými sociálnymi službami komunitného charakteru. Samospráva získala na tento zámer dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %