Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
20.04.2023 09:30

Na Deň Zeme pripravilo SSM pre návštevníkov viaceré ekoaktivity


Ilustračná snímka.


Pre návštevníkov a milovníkov prírody pripravilo Stredoslovenské múzeum (SSM) v Banskej Bystrici pri príležitosti Dňa Zeme viaceré ekologické aktivity zamerané na ochranu životného prostredia.


V prostredí Tihányiovského kaštieľa sú 22. apríla od 9.00 do 17.00 h vítaní všetci, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť našej planéty a prírody. Informovala o tom manažérka SSM Dana Kurtíková.

"Po celom svete sa pri príležitosti Dňa Zeme organizujú rôzne ekologické aktivity, ktorých cieľom je posilniť verejný záujem o problematiku životného prostredia a jeho ochranu. Aj my sme sa preto rozhodli poukázať na problémy, ktoré sa týkajú všetkých okolo nás. Verím, že aj prostredníctvom ekoaktivít, ktoré naše múzeum robí, otvoríme ľuďom oči a začnú sa o prírodu viac zaujímať," konštatoval riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Ako priblížil múzejný pedagóg Ján Beňo, zaujímavosťou bude ekomerač s priemerom 3,5-metra, ktorý po zodpovedaní jednoduchých otázok odmeria každému z návštevníkov individuálnu ekologickú stopu. V záhrade pred kaštieľom sa naučia recyklovať odpad, budú si môcť zasadiť vlastnú rastlinku a hravou formou prostredníctvom pokusov sa dozvedia o niektorých problémoch životného prostredia.

Motto Dňa Zeme znie Investujte do našej planéty, a to možno aj upratovaním svojho okolia.

"Rieka Hron je pre naše mesto i región životodarnou silou. Jej vody i okolie žijú pestrým a vzácnym živočíšstvom a rastlinstvom. Súčasné znečistenie jeho brehov nás trápi. Deň Zeme v SSM preto venujeme čiastočne aj upratovaniu rieky. Začíname tokom neďaleko Tihányiovského kaštieľa a vyzývame verejnosť k pokračovaniu, kdekoľvek to bude možné. Na jeseň tohto roku budú pri Banskej Bystrici Majstrovstvá sveta v love rýb muškárením a príde k nám veľa ľudí zblízka i ďaleka. Požičajme im na krátku chvíľu náš Hron čistý a tak si ho aj stále udržiavajme," zdôraznil Pecník.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.06.2022
Festival Zeme si SAŽP pripomenie vzdelávacími aktivitami pre deti i dospelých
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) v spolupráci s partnermi pripravuje ďalší ročník Festivalu Zeme v Banskej Bystrici. Zamerali ho na environmentálne aktivity pre školy a verejnosť.
viac
27.03.2023
Námestie od utorka ožije veľkonočnými trhmi, zvykmi a tradíciami
Od utorka Banská Bystrica ožije veľkonočnou atmosférou. Na Námestí SNP sa 28. marca začínajú príležitostné trhy, ktoré potrvajú do 5. apríla a kultúrny program pripomenie kresťanské i pohanské zvyky a tradície spájajúce sa s Veľkou nocou.
viac
21.04.2023
Na Deň Zeme sa bude zbierať odpad a environmentálne vzdelávať
Aktivity ku Dňu Zeme zamerané na čistenie mesta, sadenie stromov, ale aj na edukačnú činnosť pripravujú na piatok (21. 4.) v Krupine. Mesto ich organizuje v spolupráci s viacerými mestskými organizáciami, školami a firmami.
viac
25.05.2023
V parku bude Festival Zeme, ponúkne rôzne environmentálne aktivity
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) organizuje vo štvrtok (25. 5.) v Banskej Bystrici podujatie Festival Zeme, ktorý sa koná pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa životného prostredia (5. 6.). Informovala o tom hovorkyňa SAŽP Michaela Pšenáková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %