Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
28.07.2021 12:30

Na vidieku nezáleží! Podpora rozvoja vidieka klesla na kritickú hranicu


Ilustračná snímka.


Navýšenie spolufinancovania podpory pre rozvoj vidieka o 285 miliónov eur, ktoré 21. júla spoločne ohlásili Ministerstvo financií SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR považuje Národná sieť miestnych akčných skupín (NS MAS) SR za nedostatočné.


Označuje ho ako výsmech slovenského vidieka. „Niet čomu tlieskať, na základe rokovaní z posledných mesiacov sme čakali o 300 miliónov viac,” reaguje predseda Národnej siete Štefan Škultéty.

Spolufinancovanie je nedostatočné

Vláda pre budúce programové obdobie schválila financovanie druhého piliera Spoločnej pôdohospodárskej politiky, ktorý sa nazýva aj Program rozvoja vidieka, vo výške 285 miliónov eur. Podľa slov ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana pôjde o zásadnú zmenu, ktorá pomôže rozvoju vidieka: „Na základe tejto finančnej podpory budeme schopní nastavovať nové politiky, ktoré oživia vidiek.“Program rozvoja vidieka je určený hlavne na investičné a modernizačné projekty farmárov a podporu vidieka aj prostredníctvom miestnych akčných skupín. Tie tvrdia, že ohlásené zvýšené spolufinancovanie je nedostatočné a väčšina krajín EÚ je ďaleko pred nami.

Minimálne spolufinancovanie intervencií v záujme rozvoja vidieka zo štátneho rozpočtu môže každý členský štát vrátane Slovenska stanoviť na úrovni 15 % a maximálne na úrovni 80 %. „Posledných sedem rokov tvoril príspevok slovenského štátneho rozpočtu na program rozvoja vidieka len podpriemerných 25,7 %,” konštatuje predseda NS MAS a pripomína, že európsky priemer v končiacom programovom období bol 34,5%. „V susednom Poľsku predstavovalo spolufinancovanie 36,1 %, v Česku 38,9 %, v Taliansku, Belgicku a Švédsku dokonca presiahlo 50 %,” dopĺňa Štefan Škultéty.

O osem percent menej

Sklamanie z rozhodnutia vlády neskrýva manažérka MAS MALOHONT Miroslava Vargová: „Zvýšenie spolufinancovania na 36,9 % je síce skokový nárast oproti minulému obdobiu, ale akosi je ticho o tom, že je to zároveň o 8 % menej oproti návrhu, s ktorým sme pracovali najmenej pol roka.” Niekoľkomesačné rokovania sa podľa nej napokon skončili inak a poľnohospodári a potravinári dostali menej, ako im sľuboval exminister pôdohospodárstva Ján Mičovský.

Súhlasí s ňou aj manažér MAS Muránska planina – Čierny Hron Igor Pašmík: „Tejto vláde na vidieku nezáleží, hoci deklaruje opak. Rozvoj vidieka obrali o stovky miliónov eur. Najprv ministerstvo nezískalo ani euro z Plánu obnovy, teraz zase ustúpilo o 300 miliónov eur oproti pôvodnej dohode. Ide len o pseudozvýšenie, podpora rozvoja vidieka na Slovensku sa za posledných desať rokov stále znižuje a dosiahla kritickú hranicu.V konkurencii okolitých štátov takto neobstoja ani naši poľnohospodári a mladí ľudia nám naďalej budú z vidieka utekať.” Podľa dostupných údajov Slovensko za posledných 30 rokov stratilo na vidieku 200-tisíc pracovných miest.

Národná sieť miestnych akčných skupín dlhodobo upozorňuje na nefunkčnú podporu vidieka na Slovensku, čo sa opäť potvrdilo rozhodnutím o výške spolufinancovania: „Vidieku tu niekto napľul do tváre, zabalil to do pozlátka a predal ako bombastickú správu pre celé Slovensko. Situácia na vidieku je však katastrofálna,” opisuje aktuálny stav Miroslava Vargová z MAS MALOHONT.

Autor: (Veronika FITZEKOVÁ, NS MAS SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.02.2021
Fungovanie PPA ohrozuje miestny rozvoj na slovenskom vidieku
Vyhlásenie Národnej siete miestnych akčných skupín (MAS) SR k vývoju v Pôdohospodárskej platobnej agentúre.
viac
20.04.2021
NS MAS chce nové pravidlá pre budúce programové obdobie
Národná sieť miestnych akčných skupín (NS MAS) SR pripravila na 23. apríla online konferenciu Ako ďalej LEADER na Slovensku v rokoch 2021-2027.
viac
17.06.2021
Národná sieť MAS: Naliehavo potrebujeme zmenu
Miestne akčné skupiny sa nachádzajú v kritickej situácii. Pre zle nastavené podmienky nedokážu vyčerpať všetky financie v tomto programovom období, navyše v budúcom programovom období 2021-2027 to bude ešte horšie.
viac
25.01.2022
Čerpanie fondov na Slovensku ničí byrokracia
Prístup LEADER, ktorý je v iných krajinách EÚ úspešným programom na rozvoj vidieka, na Slovensku dlhodobo brzdia pretrvávajúce problémy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %