Streda 19.06.2024
Dnes má meniny 
Alfréd
°C
15.03.2023 11:40

Neriešený problém Devína je výstrahou, upozorňuje ZMOS a ÚMS,kroky Karasa vítajú


Devín.


Príklad dlhodobo neriešeného problému bratislavského Devína, ktorý je od roku 2005 v nútenej správe, je výstrahou a upozornením, že tieto problémy sú závažné a neodkladné. Zhodujú sa na tom Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únia miest Slovenska (ÚMS).


Iniciatívu dočasne povereného ministra spravodlivosti Viliama Karasa, ktorý avizuje pracovnú skupinu pre platobne neschopné samosprávy, preto vítajú.

"Vzhľadom na aktuálne napätú situáciu v rozpočtoch miest a obcí sa nedá vylúčiť, že sa do nútenej správy dostane viac samospráv. Považujeme za správne venovať sa tomuto problému preventívne, aby bol štát pripravený na možný masívny nárast takýchto prípadov," skonštatovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

Únia zo strany štátu žiadnu snahu o riešenie problému Devína doteraz nezaregistrovala. Najviac podľa nej urobilo hlavné mesto, ktorému táto situácia nie je ľahostajná. Práve mesto v minulom volebnom období zriadilo pracovnú skupinu, ktorá sa Devínu venuje. Ešte koncom februára magistrát deklaroval, že najlepším riešením situácie by bola zmena legislatívy zo strany štátu, teda Ministerstva financií SR.

"Podporujeme snahu Bratislavy o zmenu legislatívy. A to tak, aby nebolo možné v budúcnosti vytvoriť podmienky na zneužite samosprávy pre získanie osobného prospechu jednotlivcov alebo skupín," poznamenala Piršelová. Únia je pripravená zapojiť sa do pracovnej skupiny avizovanej šéfom rezortu spravodlivosti, ak do nej bude prizvaná.

ZMOS zdôrazňuje, že mestá a obce potrebujú výraznejšiu ekonomickú ochranu. Odôvodňuje to prijímaním opatrení "ako na bežiacom páse", ktoré samosprávam znižujú príjmy a presúvajú na ich plecia nové povinnosti bez finančného krytia. V prípade mestskej časti Devín sa podľa ústredného riaditeľa Kancelárie ZMOS Michala Kaliňáka ukázalo, že zadlženie paradoxne rástlo aj v čase, keď bol štát núteným správcom a evidentne nezvládol túto úlohu.

Združenie očakáva, že do pracovnej skupiny na ministerskej úrovni bude prizvané. "Pretože toto sa týka samosprávy ako takej a nie iba tej, ktorá počas ozdravného režimu nezvládla získanie ekonomickej kondície," podotkol Kaliňák.

Karas po stretnutí s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom a starostkou Devína Janou Jakubkovič začiatkom týždňa oznámil, že má byť vytvorená pracovná skupina na ministerskej úrovni, ktorá má pripraviť legislatívny návrh na systémové nástroje riešenia problémov platobne neschopných samospráv. Týkať sa to má aj Devína. Spomína najmä nástroje insolvenčného práva, ktoré predpokladá aj ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.10.2020
M. Kaliňák: Vývoj dospel k nahradeniu regionálnych opatrení plošnými
Prijímanie celoplošných opatrení síce môže pôsobiť v regiónoch, kde je epidemiologická situácia momentálne priaznivá, ako nevhodné, no pri uvedomení si mobility ľudí a vývoja epidemiologickej situácie je to zrejme jediná možnosť, ako získať kontrolu nad blízkou budúcnosťou.
viac
19.05.2021
Stanovisko ÚMS k mediálnym vystúpeniam podpredsedu vlády SR Štefana Holého
Únia miest Slovenska (ÚMS) je znepokojená z toho, že pán Holý pokračuje v šírení klamstiev, keď tvrdí, že samospráva sa bude odmietavo stavať ku akejkoľvek zmene.
viac
26.05.2022
R. Rybníček: Mestá a obce budú musieť zvažovať zvýšenie daní a poplatkov
Mestá a obce budú musieť pre parlamentom schválenú protiinflačnú pomoc z dielne ministerstva financií zvažovať zvyšovanie dani z nehnuteľností, poplatkov za školy a škôlky či prijímať rozhodnutia, ktoré budú voči občanom nepopulárne.
viac
09.11.2022
Zvýšenie daňového bonusu prinúti samosprávy obmedzovať svoje služby
Ak Národná rada SR opätovne schváli zvýšený daňový bonus, samosprávy budú v budúcom roku po zohľadnení rastúcich cien chudobnejšie a nútené k obmedzovaniu základných verejných služieb.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %