Piatok 10.04.2020
Dnes má meniny 
Igor
°C
07.12.2018 11:55

Obec Kostoľany nad Hornádom chce stavať nájomné byty, vyriešiť musí pozemky


Kostoľany nad Hornádom


Výstavbu nájomných bytov chce zrealizovať obec Kostoľany nad Hornádom neďaleko Košíc od roku 2016. Ako pre TASR povedal staronový starosta obce Anton Medvec, projekt komplikuje usporiadanie pozemkov.


 „Obec nedisponuje vhodnými pozemkami vo svojom vlastníctve, na ktorých by bola výstavba takéhoto objektu možná. Preto v prvej fáze musíme s poslancami obecného zastupiteľstva nachádzať riešenia, aby sme zabezpečili pozemok. Prichádza do úvahy niekoľko lokalít. Uvidíme, kde to bude priechodnejšie, kde bude možné vyrokovať lepšie podmienky pre súčasných majiteľov, aby sme vytvorili plochu a potom sa mohli pustiť do výstavby,“ vysvetlil s tým, že sú spracované aj vizualizácie.       

Samospráva uvažuje o nájomných bytoch v širšom centre obce, respektíve v lokalite medzi jej samotným centrom a železničnou stanicou. Vzniknúť by mohli etapovito - najprv by sa postavil jeden bytový dom a potom by sa mohol pridať aj ďalší. Všetko však závisí od plochy samotného pozemku. „Potrebujeme splniť aj záležitosti okolo parkovania, napríklad ihriská pre deti a podobne. Tak, aby to nebolo príliš zahustené. Ťažko povedať, či to bude o tri mesiace, pol roka alebo o rok. Je to v štátnych rukách, keďže sú majiteľmi pozemkový fond a železnice,“ dodal Medvec.       

Ak by sa pozemok majetkovo usporiadal, podľa neho by sa dal proces naštartovať a bytovky by mohli byť skolaudované do troch rokov.       

Plánované obecné nájomné byty majú byť určené predovšetkým pre mladé rodiny. „Aby nám z obce nemuseli odchádzať do iných obcí, keďže je u nás nedostatok stavebných pozemkov,“ povedal s tým, že dopyt po takomto riešení v pomerne mladej obci je.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2017
V hlavnej úlohe verejné obstarávanie
Opäť raz nočná mora zvaná verejné obstarávanie. Nielenže v ňom má Slovensko poriadne rezervy, ale byrokracia okolo neho už vstupuje aj do oblastí, kde by nemusela.
viac
27.12.2018
Zabezpečenie nájomného ako najlepšia forma jeho vymoženia (I)
Na Slovensku je 94% bytov a nebytových priestorov v osobnom vlastníctve. Zvyšných 6% predstavujú byty v bytových domoch určených pre sociálne slabšiu skupinu, pripadne iný typ nájomného vzťahu.
viac
28.10.2019
Popri okresnej Detve sa v obci Kriváň stavia najviac nájomných bytov
V súčasnosti naplno beží výstavba už štvrtej nájomnej bytovky, v ktorej bude 16 bytov, a v príprave je aj stavba ďalšej s 18 bytmi.
viac
10.02.2020
Do konca februára pridelia 30 nových nájomných bytov
Po ukončení prestavby ubytovne na bytový dom na Ulici Šoltésovej v Martine pribudne do konca februára 30 nových nájomných bytov. Záujemcovia o pridelenie bytu môžu žiadosti podávať mestskej organizácii Matra, n. o.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %