Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
06.09.2023 10:05

Obec Veľká Čalomija vo Veľkokrtíšskom okrese umiestňuje utečencov na ihrisku


Ilustračná snímka TASR


Obec Veľká Čalomija vo Veľkokrtíšskom okrese umiestňuje nelegálnych utečencov na ihrisku, ktoré sa nachádza pri hlavnej ceste. TASR to v utorok povedal starosta Roman Pásztor s tým, že ich chceli umiestniť mimo obce a zároveň tak, aby nemuseli ostať v lese.


Doplnil, že v uplynulých dňoch prichádzali do dediny z oboch strán skupiny cudzincov, 99 percent z nich boli muži. Vyskytujú sa však aj ženy a deti. "Pri ihrisku majú altánok, je tam aj pitná voda, môžu sa umyť a aj skryť pred dažďom," spresnil s tým, že k migrantom miestni obyvatelia pristupujú dvojako. "Niektorí im chcú pomáhať a iní ich zas vyhnať. Najhoršie je, že nevieme, čo sa stane a čo môžeme očakávať," objasnil. Dodal, že boli aj prípady, keď cudzinci rozhadzovali odpadky po obci. Nechávajú tiež za sebou veľa odpadu, topánky, oblečenie i spacie vaky. "My to po nich upratujeme, zatiaľ to vieme zabezpečiť. Ak sa to však začne zhoršovať, bude to vážny problém," reagoval.         

Podľa neho sú cudzinci rôzni. "Niektorí sú unavení, vyčerpaní a zničení, mladí sú zas usmiati a veľakrát aj arogantní. Snažíme sa, aby sme zachovali pokoj a nevznikali medzi nimi a našimi obyvateľmi konflikty," vysvetlil s tým, že zatiaľ sa však migranti vo Veľkej Čalomiji nepobili. Starosta informoval, že samospráva sa im snaží zabezpečiť základné veci, sami si však v obchode nakúpia a spôsobia tým v dedine rozruch.

Starosta obce Ipeľské Predmostie vo Veľkokrtíšskom okrese Viktor Lestyánszky TASR potvrdil, že pohyb skupín migrantov zaznamenali počas uplynulých nocí. Dodal, že každý druhý až tretí deň sa v dedine objavujú skupiny desiatich až 15 ľudí. Poznamenal, že väčšinou sú to muži, bol však aj prípad, keď sa vyskytlo mesačné dieťa. Podľa neho prípady krádeže alebo provokovania miestnych občanov nezaznamenali.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.07.2016
Veľká Lehota na Stretnutí Lehôt a Lhot 2016
Občania a rodáci z Veľkej Lehoty sa aj tento rok zúčastnili 36. stretnutia Lehôt a Lhot, ktoré sa konalo od 30. 6. do 3. 7.2016 v Ostrožskej Lhotě v Zlínskom kraji, okres Uherské Hradiště.
viac
13.04.2017
Už o týždeň sa začne 12. ročník festivalu [fjúžn]
Od 21. do 28. apríla 2017 organizuje Nadácia Milana Šimečku už 12. ročník festivalu [fjúžn]. Ide o najväčšie kultúrne podujatie zamerané na cudzincov a migrantov u nás.
viac
17.06.2021
V obci Veľká Čalomija môžu turisti navštíviť vojenský bunker z roku 1938
V obci Veľká Čalomija v okrese Veľký Krtíš môžu turisti priamo v obci navštíviť vojenský bunker z roku 1938. Informovala o tom manažérka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová.
viac
25.11.2021
Nový športový areál v Hloži ponúka priestor na šport i zábavu
Ešte v roku 2017 obec Beluša odkúpila od majiteľov pozemky v časti obce Hloža pri železničnej trati s cieľom budovania športového areálu v celkovej hodnote cca 40 tisíc eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %