Nedeľa 23.02.2020
Dnes má meniny 
Roman, Romana
°C
09.03.2016 08:00

Obecné podniky sú medzi službami a ziskom


Mestské podniky poskytujú hlavne služby každodennej potreby. (Ilustračné foto: Pixabay)


Na mestské podniky sa upriamuje mediálna pozornosť hlavne po komunálnych voľbách, keď víťazná zostava v zastupiteľstvách začína presadzovať svoje personálne záujmy v predstavenstvách, dozorných radách, či na miestach ich riaditeľov. Tieto podniky však netreba vnímať ako „politické trafiky“.


Je potrebné ich vnímať ako organizácie, ktoré sú v prvom rade o verejných službách. Z prieskumu realizovaného na prieskumnej vzorke 304 samospráv, ktorá zahŕňa 525 234 obyvateľov, vyplýva, že 78,6 % miest a obcí zabezpečuje zimnú údržbu ciest, chodníkov a verejných priestranstiev vo vlastnej réžii, 11,8 % samospráv mestskou firmou, 6, 6 % zmluvným partnerom na základe verejného obstarávania a zvyšné samosprávy inou formou podľa vlastného uváženia.

Mestské podniky síce pôsobia v konkurenčnom trhovom prostredí, no ich poslaním je poskytovanie služieb dennodennej potreby. Preto ich treba vnímať nielen cez literu Obchodného zákonníka, podľa ktorej „podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku“. Platí to aj pre mestské podniky?

Zrejme áno, ale s tým, že účelom ich podnikateľskej aktivity má byť aj nefinančný zisk. Tak, aby svojou činnosťou zvyšovali rozsah a kvalitu poskytovaných služieb v rámci verejnoprospešných činností.

Čítajte v Obecných novinách č. 9-10/2016 na str. 4.

Autor: Michal Kaliňák, politológ


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.02.2020
Kde v Británii triedia bioodpad, tam produkujú menej potravinového odpadu
Každoročne o 16 kg potravinového odpadu menej vyhadzuje waleská, škótska alebo anglická rodina, ktorá triedi bioodpad. Potvrdil to päťročný britský prieskum.
viac
15.02.2020
Envirorezort predstavil nízkouhlíkovú stratégiu
Náklady na rapídne znižovanie emisií skleníkových plynov budú predstavovať 1,8 % HDP ročne do roku 2040. Boj proti zmene klímy však prináša nevyčísliteľné zdravotné, environmentálne a ekonomické benefity.
viac
17.02.2020
V obci Petrova Ves vybudujú zberný dvor odpadov za 222 000 eur
V obci Petrova Ves v okrese Skalica začnú budovať zberný dvor odpadov, na ktorý získala obec finančné prostriedky z Ministerstva životného prostredia SR v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Informuje o tom vestník Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
viac
18.02.2020
Mesto Nitra udelí dotácie na projekty zamerané na rozvoj cestovného ruchu
Projekty občianskych združení a spolkov zameraných na cestovný ruch podporí mesto Nitra celkovou sumou 15 000 eur. Rozhodli o tom mestskí poslanci na svojom mimoriadnom februárovom rokovaní.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %