Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
05.05.2023 04:15

Okolie Marského kostolíka zveľadili, plánujú tam otvoriť cyklotrasu


Snímka zdroj: (tasr).


Okolie kostolíka pri Liptovskej Mare pred nadchádzajúcou letnou sezónou zveľadili. Vymenili informačnú tabuľu, doplnili stojany na bicykle, nové drevené lavičky a pult s informáciami o pamiatke.


Pred letnou sezónou tam chystajú aj otvorenie tematickej cyklotrasy. Informovala o tom Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov.

Plocha okolo kostolíka bola podľa Šarafínovej v dezolátnom stave, s množstvom hlbokých jám, ktoré bolo problematické obísť. "Lokalitu obľubujú turisti aj rybári, preto sa stávalo, že tu boli zaparkované autá a karavany aj niekoľko dní či nocí. Na mieste sme pomocou zahradzovacích stĺpikov zamedzili prístup automobilom a karavanom do ochrannej zóny kostolíka. Veríme, že to napomôže tomu, aby ľudia neparkovali v bezprostrednej blízkosti chránenej národnej kultúrnej pamiatky," uviedla Šarafínová. Na návštevníkov tiež apelujú, aby rešpektovali prírodu a nezanechávali v lokalite odpadky. Do leta pre návštevníkov pripravia 14 kilometrov dlhú cyklotrasu, ktorá bude tadiaľ prechádzať.

Ako priblížil predseda predstavenstva liptovskej OOCR Ján Blcháč, išlo o náročný proces, aj keď sa to mohlo zdať jednoduché. "Pozemok totiž patrí cirkvi, objekt samotného kostolíka je v správe Liptovského múzea v Ružomberku. Paradoxne, katastrálne územie patrí obci Liptovská Sielnica, ktorá je situovaná kilometre ďaleko. Najbližšia obec k tejto lokalite je Bobrovník, ktorý tam však nemá katastrálne územie, a tým pádom zo zákona nemôže investovať do cudzích pozemkov," povedal. Problém sa podľa jeho slov podarilo vyriešiť tak, že OOCR ako regionálna organizácia získala pozemok do nájmu. Zároveň začali spoluprácu s Liptovským múzeom, Slovenským vodohospodárskym podnikom aj neďalekým podnikom pri Liptovskej Mare.

OOCR financovala zveľadenie lokality okolo Marského kostolíka aj z dotácie ministerstva dopravy.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.04.2019
Dobrovoľníci budú čistiť brehy Liptovskej Mary
Brehy Liptovskej Mary vyčistia v piatok 26. apríla desiatky dobrovoľníkov. Do piateho environmentálneho dňa, ktorý pripravuje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov, sa zapoja žiaci z troch liptovskomikulášskych škôl.
viac
26.04.2019
Liptov sa pripravuje na leto - deti vyčistili brehy Liptovskej Mary
Liptov je opäť o niečo čistejší. Na piatom environmentálnom dni na Liptove viac ako 250 dobrovoľníkov vyčistilo brehy Liptovskej Mary. Väčšinu z nich tvorili školáci vo veku 12 až 15 rokov. Dokopy sa podarilo vyzbierať až 350 vriec odpadu rôzneho charakteru.
viac
29.06.2020
Liptovské more atrakcií
V sobotu 27. júna v zátoke pri Kolibe Gréta  v Liptovskej Sielnici Igor Vlha oficiálne „paddleboardovým“ pádlom odomkol hladinu Liptovskej Mary a pozval dovolenkárov na Liptov.
viac
17.04.2021
Envirodeň na Liptovskej Mare
Trvalo udržateľný cestovný ruch Liptove je tá najlepšia cesta a preto Liptáci vyhrnuli rukávy a čistia okolie Liptovskej Mary. Tunajšia pýcha po zime donesie so svojimi prítokmi naplaveniny v podobe rôzneho odpadu a niečo bohužiaľ zanechajú aj nedisciplinovaní rybári a dovolenkári.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %