Štvrtok 02.04.2020
Dnes má meniny 
Zita
°C
24.03.2020 11:00

Organizácie vyzývajú vládu na podporu cyklistickej, pešej a verejnej dopravy


Cyklochodník z Popradu do Svitu. Snímka zdroj: (mtbiker.sk).


Spolu 44 organizácií vyzýva novú vládu, aby zvýšila svoju podporu v cyklistickej, pešej a verejnej osobnej doprave. Rovnako, aby zásadné ciele a opatrenia zahrnula aj do svojho programového vyhlásenia. Informovala o tom Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis.


„Slovensko významne zaostáva za inými štátmi Európy vo využívaní bicykla ako dopravného prostriedku. Veríme, že ide iba o dočasnú situáciu a že nová vláda si naplno uvedomí, že budúcnosť spočíva v rozvoji nemotorovej a verejnej osobnej dopravy a nie v posilňovaní individuálnej automobilovej dopravy,” povedal predseda Cykloplatformy Slovenska Ján Roháč.

Občianske organizácie a samosprávy výzvy požadujú zvýšenie podielu cyklistickej dopravy na päť percent. Taktiež chcú zvýšenie bezpečnosti a komfortu pohybu chodcov a cyklistov tak, aby sa znížila ich úmrtnosť o 50 percent. Žiadajú vytvorenie kvalitnej siete bezpečných cyklistických komunikácií a dopravne upokojených zón v sídlach a regiónoch. Chcú, aby sa posilnilo aj využívanie bicykla ako prostriedku na dopravu, rekreáciu a cestovný ruch s cieľom zlepšiť kvalitu životného prostredia.

Prezident Cyklokoalície Dan Kollár poznamenal, že efektívne opatrenia prinesú "sladké ovocie" v podobe zdravotných, sociálnych, environmentálnych aj ekonomických benefitov pre celú krajinu. Iniciátori výzvy a jej signatári deklarujú pripravenosť pomôcť vláde aj jednotlivým rezortom pri napĺňaní cieľov, ktoré požadujú, a pri realizácii navrhovaných opatrení.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.03.2017
Lepšie nastavenie reforiem na Slovensku
Operačný program Efektívna verejná správa zaviedol v programovom období 2014 - 2020 nový prvok do správy eurofondov. Po dohode s Európskou komisiou vypĺňajú všetky verejné inštitúcie uchádzajúce sa o zdroje reformný zámer.
viac
18.09.2018
TTSK podporí cyklotrasy na Záhorí sumou 81 000 eur
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) podporil samosprávy v okresoch Senica a Skalica celkovou sumou 81 000 eur na obstaranie projektovej dokumentácie pre vznik nových cyklochodníkov v dĺžke približne 24 kilometrov. Informovala o tom riaditeľka odboru financií TTSK Anna Mierna.
viac
21.02.2019
Aktuálna výzva úradu vlády na podporu športu otvorená už len necelý mesiac
Úrad vlády Slovenskej republiky vyhlásil pred mesiacom Výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Podpora rozvoja športu na rok 2019 a zverejnil ju na svojom webovom sídle: https://www.sport.vlada.gov.sk/podpora-rozvoja-sportu-2019/.
viac
07.03.2020
Vláda schválila nízkouhlíkovú stratégiu do roku 2030
Viaceré opatrenia, ktoré majú Slovensko posunúť bližšie k dosiahnutiu klimatickej neutrality, sú zhrnuté v Nízkouhlíkovej stratégii rozvoja SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050. Na štvrtkovom (5. 3.) rokovaní ju schválila vláda.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %