Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
30.08.2023 03:20

Parky opäť napadol lykožrút, mesto tak vyrúbe ďalšie stromy


Ilustračná snímka: (tasr).


Stromy vo zvolenských parkoch aj naďalej ničí lykožrút, ďalší výrub stromov je preto podľa mesta nevyhnutný. Informoval o tom hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška. V parkoch na Zlatom potoku a pri železničnej stanici ich však samospráva spílila v marci tohto roka.


Hovorca dodal, že odborníci už vtedy predpokladali, že do konca roka bude nutné podobný krok zopakovať. "Mnohé stromy už vtedy javili známky rozsiahlejšieho poškodenia a bolo otázne, či sa dokážu škodcovi ubrániť. Väčšine sa to nepodarilo," objasnil s tým, že naplno sa tak prejavujú dôsledky sucha z minuloročného leta. "Mnohé stromy vyschli rýchlo, iné veľmi zoslabli. V prípade smrekov dokonca tak výrazne, že neboli, alebo nie sú schopné ubrániť sa náletom lykožrúta," vysvetlila referentka pre zeleň zvolenskej radnice Jana Tlučáková.

Spresnila, že v týchto dňoch tak mesto vyrúbe 68 smrekov na Zlatom potoku. "V menších množstvách k nim pribudnú ďalšie, napríklad v Parku Štefana Višňovského alebo na Cintoríne padlých vojakov rumunskej armády," potvrdila Tlučáková s tým, že následkami minuloročného horúceho leta netrpia len smreky. Najviac citlivé sú podľa nej brezy, ktorých v uliciach mesta tiež vyschlo mnoho. V uplynulých týždňoch tak mesto skontrolovalo všetky poškodené stromy. "Budeme tak musieť spíliť viac stromov, ako sme predpokladali. Na jeseň a v zime počas prudších vetrov, prípadne pod váhou zmrznutého snehu môže niektorý spadnúť," upozorňuje.

Mesto so stratou stromov počíta. "Aj za tento výrub vysadíme do dvoch rokov 150 kusov javorov, líp, borovíc, hrabov a ďalších druhov," povedal zvolenský primátor Vladimír Maňka. Nová výsadba podľa hovorcu pozitívne ovplyvní aj druhové zloženie drevín vo zvolenských uliciach. Napríklad smrek v meste pred desiatkami rokov vysádzali živelne, bez koncepcie a usmernenia. Podľa odborníkov to však nie je vhodný druh do mesta a do parkov. "Nahrádzame ho preto prirodzenejšími drevinami, predovšetkým listnatými. Zároveň vyberáme druhy, ktoré podľa našich pozorovaní najlepšie zvládnu zmenu klímy a dokážu odolávať čoraz väčšiemu suchu," uzavrela Tlučáková.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.11.2016
Na ostrove Sihoť pokračuje výsadba 600 nových stromov topoľa čierneho
Na bratislavskom ostrove Sihoť, území významného, strategického a najstaršieho vodárenského a vodohospodárskeho zdroja, sa dnes začalo s ďalšou etapou výsadby nových stromov.
viac
20.02.2020
Zvolen získal na cyklochodník vedúci na sídlisko Zlatý potok 308 000 eur
Mesto Zvolen získalo dotáciu 308 000 eur z Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR na vybudovanie cyklochodníka zo sídliska Zlatý Potok do centra mesta.
viac
02.03.2023
Parky napadol lykožrút a výrub stromov bol nevyhnutný, tvrdí mesto
Zvolenské parky napadol lykožrút, výrub stromov bol preto podľa mesta nevyhnutný. Informoval o tom hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška.
viac
11.07.2023
Mesto začína s obnovou parku na sídlisku Zlatý potok
Mesto Zvolen začína s obnovou parku Jozefa Dekréta Matejovie na sídlisku Zlatý potok. Práce sa začali odstraňovaním asfaltu zo starých chodníkov, ktorý bol na mnohých miestach popraskaný. Informoval o tom hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %