Piatok 12.08.2022
Dnes má meniny 
Darina
°C
15.05.2018 12:33

Pomník plukovníka S. Sekurisa znovuodhalia na novom dôstojnom mieste


Snímka zdroj: Mesto Brezno


Pomník majora Samuela Sekurisa, ktorý pôsobil od začiatku roka 1944 ako veliteľ oddielu delostreleckého pluku povstaleckej armády v Brezne a zohral významnú úlohu počas Slovenského národného povstania, bol pred očami verejnosti dlhé roky skrytý.


Nachádzal sa v areáli bývalých kasární, ktoré pred časom kúpil súkromný investor. Aby sa táto významná pamiatka na človeka, ktorý zahynul v koncentračnom tábore Mauthausen, zachovala, muselo zakročiť mesto. To našlo pre pomník dôstojný priestor na Ulici Československej armády v Brezne, kde bude prístupný všetkým občanom. Informuje o tom brezniansky magistrát na svojom webe.

Podľa primátora Tomáša Abela už dlhšie sa zaoberali otázkou, kde Sekurisov pomník po zmene vlastníka kasární premiestniť.       

"Keďže sme nenašli zhodu s investorom, ktorý predmetné pozemky pred niekoľkými rokmi kúpil, a už sme nechceli ďalej čakať, pretože pamätník je značne poškodený a ďalšie odkladanie by mohlo spôsobiť, že by bol úplne zničený, rozhodli sme sa prevziať iniciatívu a našli sme vhodné pozemky vo vlastníctve mesta, kde by mohol stáť," priblížil Abel s tým, že rozhodnutie napokon padlo na Ulicu Československej armády.       

"Umiestnenie pamätníka je na dlhú polemiku, kde áno, kde nie. Považujem toto nové miesto v širšom centre mesta za najlepšie možné, ktoré prichádzalo do úvahy. Keď bol pamätník v objekte kasární, nebol bežne prístupný občanom a návštevníkom. Teraz bude viac na očiach, a tak sa môžu kedykoľvek pristaviť a venovať tichú spomienku plukovníkovi in memoriam Samuelovi Sekurisovi, položiť kytičku kvetov či zapáliť sviečku," doplnil Vladimír Neupauer, predseda Rady klubu generála Goliana Brezno Zväzu vojakov SR.       

Po osadení pomníka na novom mieste samospráva plánuje zušľachtiť i jeho okolie a vybudovať nový prístupový chodník.       

"Pamätník bude znovuodhalený pri príležitosti osláv 80. výročia príchodu Hrubého delostreleckého pluku 101 do posádky Brezno z posádky Praha a 60. výročia príchodu 49. delostreleckého pluku do posádky Brezno z posádky Košice, ktoré si budeme pripomínať 25. mája v rámci Dní mesta Brezna. Predstaviteľom mesta patrí poďakovanie za vytvorenie priestoru na tieto oslavy a zabezpečenie osadenia pomníka na novom mieste," zdôraznil Neupauer.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.07.2016
Magistrátu sa darí mesto finančne ozdravovať popri miliónových investíciách
Ak v rebríčku hospodárenia slovenských miest podľa inštitútu INEKO patrilo horehronskej metropole v rokoch 2010 až 2014 miesto v prvej desiatke najzadlženejších miest na Slovensku, nové vedenie samosprávy začalo nelichotivú štatistiku meniť hneď od začiatku svojho pôsobenia.
viac
02.09.2018
Samospráva osvetlila historické dominanty centra, pribudnú i ďalšie
Večerné či nočné prechádzky po metropole Horehronia sú pre obyvateľov i návštevníkov mesta príjemnejšie. Breznianska samospráva osvetlila dominanty námestia, ako aj vstup do Brezna.
viac
19.01.2019
Víťazi prvých krňačkových pretekov slovenského pohára sú z Brezna
Posádka v zložení Pavol Zlúky a Peter Stieranka z Brezna zvíťazila na prvom podujatí v rámci tohtoročného Slovenského pohára v krňačkových pretekoch. Súťaž sa konala počas príjemného zimného počasia vo Valaskej v okrese Brezno. Celkovo pretekalo 40 posádok.
viac
06.07.2019
Brezňania kompostujú vo veľkom, mesto muselo doobjednať 150 nádob
Brezňania začali kompostovať vo veľkom. O mestské kompostéry je taký enormný záujem, že samospráva musela doobjednať ďalších 150 nádob určených na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu, aby uspokojila všetkých oprávnených žiadateľov. Informoval o tom brezniansky magistrát.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %