Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
11.06.2024 08:50

Pošta vydala známku „Ochrana prírody: Vihorlatské vrchy – Hadiar krátkoprstý


Poštová známka rozmerov 54,4 × 44,4 mm vrátane perforácie vychádza vo forme hárčeka s jednou známkou.


Slovenská pošta, a. s., vydala 7. júna 2024, poštovú známku „Ochrana prírody: Vihorlatské vrchy – Hadiar krátkoprstý (Circaetus gallicus)“ s nominálnou hodnotou 3,00 €.


Hlavným motívom známky je samec, samica, mláďa a vajíčko Hadiara krátkoprstého. Emisia prezentuje Chránenú krajinnú oblasť Vihorlat.

Najvýznamnejším biotopom CHKO je tretie najväčšie jazero na Slovensku „Morské oko“, ktoré je územím európskeho významu sústavy Natura 2000, vzácne svojou faunou vtáctva, ktoré reprezentuje práve Hadiar krátkoprstý, ktorý je tzv. potravným špecialistom, pretože sa živí takmer výhradne hadmi a jaštericami. Autor koncipoval hárček ako pohľad na Morské oko zo Sninského kameňa s prezentáciou typickej flóry a fauny, ktoré zastupujú významné endemity.

Poštová známka rozmerov 54,4 × 44,4 mm vrátane perforácie vychádza vo forme hárčeka s jednou známkou. Známku vytlačila technikou oceľotlače v kombinácii s ofsetom spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.

Súčasne s poštovou známkou sa vydáva obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 7. júna 2024 a domicilom mesta Michalovce. Motívom FDC je Hadiar krátkoprstý, ktorý drží v zobáku hada. Na pozadí kompozície je použitý pohľad na hlavný a najvyšší vrch Vihorlat, podľa ktorého je pomenovaná celá chránená oblasť. Doplňujúcimi motívmi sú fázy letu dravca aj so svojou korisťou v pazúroch. Na FDC pečiatke je detail dolnej končatiny "pazúrov" Hadiara krátkoprstého. FDC vytlačila technikou ocelotlače spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, hárčeka, FDC, FDC pečiatky ako aj rytiny hárčeka, známky a FDC obálky je Mgr. art. Jozef Česla.

Vydanie analogickej pohľadnice - carte maximum k poštovej známke „Ochrana prírody: Vihorlatské vrchy – Hadiar krátkoprstý (Circaetus gallicus)“

Slovenská pošta, a. s., vydáva 7. júna 2024 k poštovej známke „Ochrana prírody: Vihorlatské vrchy – Hadiar krátkoprstý (Circaetus gallicus)“ analogickú pohľadnicu – carte maximum, ktorej motívom je fotografia Hadiara krátkoprstého s mláďaťom v hniezde. Autorom fotografie je Štefan Danko. Pohľadnicu vytlačila ofsetom spoločnosť Tiskárna Hradištko, s. r. o.

Hadiar krátkoprstý je prísne sťahovavý dravec, ktorý zimuje južne od Sahary. Žije v centrálnej juhozápadnej palearktickej oblasti. Na Slovensko prilieta koncom marca až začiatkom apríla, odlieta najčastejšie v septembri. Obýva teplejšie oblasti s listnatými až zmiešanými lesmi s menšími rúbaňami, lúkami a pasienkami. Obľubuje porasty s borovicou. Hadiar krátkoprstý dosahuje rozpätie krídel 180 centimetrov a váži okolo 1,5 až 2 kg. Samica je väčšia ako samec.

Autor: (ts-Slovenská pošta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.01.2017
L. Sólymos je za vyhlásenie NP Podunajsko, ak bude mať reálne základy
Minister životného prostredia László Sólymos je za vyhlásenie národného parku Podunajsko na západnom Slovensku.
viac
25.04.2017
Rysa ostrovida z Muránskej planiny vypustili vo Falckom lese
Rysa ostrovida z Muránskej planiny vypustili ochranári počas uplynulého víkendu na území Falckého lesa v Nemecku. Pomenovali ho Cyril. Ide v poradí už o štvrtého rysa zo slovenskej prírody vypusteného v najväčšej zalesnenej oblasti v krajine. Projekt má pomôcť zachovaniu populácie rysa v Nemecku.
viac
18.01.2018
Komárno finančne podporí projekty zamerané na zlepšenie kvality života
Mesto Komárno vo svojom rozpočte na rok 2018 schválilo 10 000 eur na financovanie projektov, ktorých cieľom je zlepšenie kvality života, životného prostredia a ochrana prírodných hodnôt.
viac
27.02.2020
Jarná uzávera turistických chodníkov v Národnom parku Malá Fatra
Národná park Malá Fatra upozorňuje návštevníkov územia na blížiacu sa každoročnú sezónnu uzáveru troch turistických chodníkov v období od 1. marca do 15. júna.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %