Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
27.03.2024 01:00

Pred kúpou pozemku sa vopred oboznámte s územným plánom


Ilustračná snímka: az property


Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský sa zaoberal viacerými podaniami od občanov, ktorí sa domáhali zmeny územného plánu obce, ale samospráva ich požiadavke nevyhovela.


Upozornil, že obec ako orgán územného plánovania nemá povinnosť automaticky vyhovieť. Odporúča, aby sa ľudia pred kúpou pozemku či pred samotnou výstavbou vopred oboznámili s územným plánom.

„Často sa stretávam s podaniami občanov, v ktorých uvádzajú, že si kúpia pozemok s cieľom si na ňom postaviť dom. Až po kúpe pozemku zistia, že územný plán obce nepočíta s výstavbou domu," uviedol Róbert Dobrovodský. Problémom je podľa neho, že sa ľudia pred kúpou pozemku neoboznámia s územným plánom danej obce.

Ako podotkol, ľudia sa tiež spoliehajú na uistenie predávajúceho, že v budúcnosti sa bude dať pozemok využiť na výstavbu. „Toto uistenie sa však nedostane do kúpnej zmluvy, a tak sa neskôr nemôžu dovolávať právnych nárokov voči predávajúcemu," dodal.

Priblížil, že kupujúci sa následne domáha zmeny funkčného využitia pozemku a uplatňuje si pripomienky v procese obstarávania a schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie. „Nastáva sklamanie, keď vlastník pozemku zistí, že mu obec nevyhovie v procese obstarávania a schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie. Sťažuje sa, že mu obec takto zasahuje do výkonu vlastníckeho práva. To tak však nie je," ozrejmil verejných ochranca práv.

Autor: (Zdroj: TASR, ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.03.2017
Župa obstarala prvé zmeny a doplnky územného plánu regiónu
Od pondelka 20. marca bude mať verejnosť možnosť pripomienkovať územný plán župy. Dokument „Zmeny a doplnky č. 1 Územného plánu regiónu – Bratislavský samosprávny kraj“ bude od pondelka na elektronickej úradnej tabuli, ale k nahliadnutiu bude aj na Úrade BSK.
viac
04.09.2018
Obec má územný plán, dala tak definitívne "nie" výstavbe MVE
Samospráva v obci Trnavá Hora dala definitívne "nie" výstavbe malej vodnej elektrárne (MVE) na toku Hrona. Poslanci na uplynulom rokovaní obecného zastupiteľstva schválili územný plán obce a všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktorým sa vyhlasujú záväzné časti územného plánu bez rezervovania územia
viac
17.08.2021
Obyvatelia Trnavy môžu pripomienkovať zmeny v územnom pláne
Viacero významných rozvojových krokov zahŕňa návrh novej, v poradí tohtoročnej desiatej zmeny Územného plánu (ÚP) mesta Trnava.
viac
30.11.2021
Verejnosť môže pripomienkovať návrh zmien územného plánu mesta
Mesto Skalica pripravilo návrh na zmenu súčasného územného plánu. Verejnosť ho môže pripomienkovať do 23. decembra. Informoval o tom mediálny servis mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %