Pondelok 26.10.2020
Dnes má meniny 
Demeter
°C
03.10.2017 02:00

Prešovský kraj oslávi "svoj deň" bohatým programom


Pozvánka.


Vo štvrtok 5. októbra sa uskutoční po desiatykrát Deň Prešovského kraja. Malé jubileum otvorí aj tento raz dvere samotného Úradu PSK v Prešove, kde až do 17. hodiny čaká na návštevníkov atraktívny program.


Podujatie má priblížiť prácu inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti krajskej samosprávy i samotný úrad menej formálnym spôsobom. „Pôsobnosť Prešovského samosprávneho kraja, jeho úradu, je skutočne rozsiahla. Aj toto podujatie má verejnosti ukázať, že sme otvorená inštitúcia, že sme tu pre ľudí, že sa staráme o stredné školy, zariadenia sociálnych služieb, regionálne cesty a zveľaďujeme naše kultúrne pamiatky. Takto sme cielili aj náš program, ktorý, veríme, prinesie veľa užitočných informácií a zážitkov. Predstaviť chceme netradičným, menej oficiálnym spôsobom každú oblasť našich kompetencií,“ uviedol predseda PSK Peter Chudík.

Dvere Úradu PSK na Námestí mieru 2 v Prešove sa otvoria o 10. hodine. Už pred budovou sa návštevníci budú môcť zapojiť do slnečného pozorovania oblohy, čítania kníh formou pikniku či pozorovať prácu lesníkov a ich operencov. Priamo na úrade okrem prehliadok priestorov na každom podlaží je nachystaných veľa zaujímavých aktivít. Život s bariérami na prízemí ponúkne možnosť vyskúšať si život človeka na vozíku, nevidiaceho a nepočujúceho. Pre záujemcov sú pripravené aj testy zdravia, ukážky poskytovania prvej pomoci, techniky čistenia zubov či poradenstvo prevencie ochrany sluchu. Prezentovať sa bude Divadlo Jonáša Záborského v Prešove, Naj dedinka Slovenska – Kamienka s vychýrenými pirohami i viacerí remeselníci. Návštevníci budú môcť využiť i kadernícke a kozmetické služby, tí najmenší maľovanie na tvár a zapojiť sa aj do kvízov, súťaží a tvorivých dielní. Lákadlom bude tento rok možnosť vyskúšať si reštaurovanie obrazov, tkanie na krosnách, výrobu šperkov z drôtu alebo aj marionet.

Netradične je ladená nosná výstava v budove úradu - Osobnosti v školských laviciach, s fotografiami laureátov cien PSK, vedenia úradu, ale aj hercov, spevákov, športovcov zo školských čias. Svojimi momentkami z tohto obdobia môžu prispieť aj samotní návštevníci – odmenou im bude žetón na kávu a koláčik v úradnej tzv. RETRO kaviarničke. Novinkou v jubilejnom ročníku je fotenie návštevníkov a tlač novín s vlastnou titulnou stranou, ktoré si môžu návštevníci odniesť na pamiatku. Ďalší pozdrav z Prešovského kraja ponúkne aj Múzeum moderného umenia Andyho Warhola. V jeho stánku za asistencie výtvarníka si záujemcovia budú môcť vymaľovať lineárnu predlohu obrazu Warhola a mail- artový motív aj opečiatkovať.

Počas celého dňa sú na programe kultúrne vystúpenia. Predstavia sa mandolínový orchester Barvinok, bratia Gerekovci, speváci z PASA, folklórneho súboru Šarišan, Sabinovčan, Lešnikovo dzifčata z Podhradíka a tanečníci z Popradu.

Program v tento deň pripravujú aj regionálne knižnice, ktoré budú okrem tradičných bezplatných zápisov odpúšťať sankčné pokuty. Voľné vstupné, komentované prehliadky, ale aj špeciálne aktivity v rámci Dňa PSK čakajú aj návštevníkov galérií a múzeí v celom kraji. Bonusom v tento deň je hodina korčuľovania zdarma v PSK aréne v Prešove.

Podrobný prehľad podujatí je uverejnený na webovej stránke samosprávneho kraja www.po-kraj.sk.

 

Autor: (Daša JELEŇOVÁ, hovorkyňa PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.03.2017
Oslavy 70. výročia vzniku mesta Vysoké Tatry budú trvať celý rok
V priebehu tohto roka si budú pod tatranskými končiarmi pripomínať 70. výročie vzniku jednotného samosprávneho celku, ktorý dal dovtedy satelitným osadám podhorských obcí možnosť spoločného vývoja.
viac
03.06.2017
Dni mesta Prešov sa tento rok ponesú v znamení výročia
Mesto Prešov a Park kultúry a oddychu pripravilo počas DNÍ MESTA PREŠOV 2017 veľkolepý týždeň, kedy centrum mesta ožije bohatým a pestrým kultúrnym programom, remeslami, hrami a zábavou. Svoje 770. výročie prvej písomnej zmienky si mesto pripomenie veľkolepým divadelno-historickým defilé.
viac
31.08.2017
Železničná trať gen. M. R. Štefánika oslavuje okrúhlych 80 rokov
Pri príležitosti osláv 80. výročia železničnej trate Púchov – Horní Lideč bude dňa 3. septembra 2017 vypravený zvláštny osobný vlak z Púchova.
viac
26.10.2017
Spoznaj svoj kraj
V nedeľu 5. 11. sa uskutoční v poradí druhé podujatie celoslovenského projektu Spoznaj svoj kraj, zameraného na prezentáciu folklóru, kultúry a tradícií svojho kraja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %