Streda 29.11.2023
Dnes má meniny 
Vratko
°C
27.05.2021 11:40

Príjmy z poplatkov za uloženie odpadu sa budú prerozdeľovať po novom


Ilustračná snímka: (tasr).


Príjmy z poplatkov za uloženie odpadu sa majú prerozdeľovať po novom. Vďaka upravenému mechanizmu sa vytvorí nová skupina obcí, ktoré získajú príspevok z Envirofondu. Ten budú môcť použiť na triedenie bioodpadu.


Vyplýva to z nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov. Vládny kabinet návrh schválil na svojom stredajšom rokovaní.

„Cieľom návrhu nariadenia je podporiť triedený zber a zvýšiť mieru recyklácie, predovšetkým biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností,” tvrdí ministerstvo. Obce, ktoré chcú dostať príspevok, musia svoju žiadosť zaslať Environmentálnemu fondu do 30. júna príslušného roka. Príspevok získa obec, ak zabezpečuje zber bioopadu a jeho zhodnotenie, a v uplynulých troch rokoch jej nebola uložená sankcia za porušenie zákona alebo predpisu.

Envirorezort vysvetľuje, že ide o nenárokovateľný príspevok, a preto nevie predvídať, ktoré obce a v akej výške dostanú financie. „Nesprávne nastavený spôsob triedeného zberu môže mať za následok nezapojenie sa občanov do triedeného zberu, čo zníži príspevok. Naopak, správne nastavený spôsob triedeného zberu predpokladá zapojenie sa občanov do triedeného zberu, a tak sa zvyšuje možnosť získať aj vyšší príspevok,” tvrdí.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.10.2020
Ak Slovensko „neodflákne“ recykláciu bioodpadov, vyhne sa pokutám EÚ
Minister envirorezortu Ján Budaj dávnejšie burcuje, že treba čosi robiť so zvyšovaním recyklácie komunálnych odpadov (KO), lebo Slovensku hrozia vysoké pokuty EÚ za vývoz na skládky. Odpoveď je tiež dávnejšie známa: dôslednejšie recyklovať bioodpad, vrátane odpadu kuchynského!
viac
06.11.2020
Úprava odpadov pred skládkovaním sa od januára nespustí
Upravovanie zvyškového zmesového odpadu pred skládkovaním v praxi, ktoré sa malo podľa novely zákona o odpadoch spustiť od januára 2021, nebude skutočnosťou skôr ako niekedy v roku 2022.
viac
29.04.2021
ZMOS odmieta vládne nariadenie k poplatkom za odpady
Združenie miest a obcí Slovenska odmieta návrh nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov a podrobnosti súvisiace s prerozdeľovaním príjmov z poplatkov za uloženie odpadov.
viac
27.10.2021
Ako sa pred kontajnermi vyhnúť stretnutiu s medveďmi?
Ako sa pred kontajnermi vyhnúť stretnutiu s medveďmi či inými divými zvieratami? Pomôže zatváranie kontajnerov a správne triedenie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %