Streda 27.05.2020
Dnes má meniny 
Iveta
°C
23.04.2020 03:00

Projekt Vezmi si ma: Komunálny odpad do prírody nepatrí


Plagát projektu.


Počas prechádzok v prírode, ktoré nám dnešný život – skomplikovaný koranavírusom – dovoľuje, je možné zmysluplne využiť čas aj tak, že vyčistíme okolie od porozhadzovaných odpadkov.


Takto pri  príležitosti Dňa Zeme (22. apríl) oslovujú návštevníkov prírody autori projektu Vezmi si ma, ktorého iniciátorom je OZV ENVI - PAK. Zástupcovia tejto spoločnosti zároveň upozorňujú, že netreba zabúdať na bezpečnostné opatrenia a do prírody odchádzať alebo samostatne, alebo spoločne iba s členmi domácnosti a bez rúška sa pohybovať len vo vzdialenosti dlhšej ako 20 metrov od ostatných ľudí.

„Keď sme v minulom roku prišli s výzvou Vezmi si ma, vychádzali sme z overeného predpokladu, že vo dvojici alebo väčšej skupine sa odpad v prírode a vôbec v okolí ľudí zbiera ľahšie,“ hovorí Katarína Kretter z ENVI - PAK. „Teraz sa prispôsobujeme situácii a vyzývame ľudí, aby si so sebou vzali len vrecia, rukavice a popri prechádzke v prírode zbierali pohodené plasty, sklené fľaše, papier a ďalší odpad. Stačí sa iba zohnúť, odpad zodvihnúť, vhodiť do vreca a vysypať do správneho koša či kontajnera.“

K tejto forme jarného zberu nakopeného odpadu v prírode sa pri najbližšej prechádzke lesom pripoja, alebo ju už absolvovali, mnohí herci, moderátori a ďalšie známe osobnosti. „Momentálne trávime čas u rodičov mimo Bratislavy,“ hovorí herečka Lujza Garajová Schrameková. „Keď však ideme s deťmi na prechádzku, býva nám smutno z toho, čo vidíme pohodené v lese alebo popri ceste. Preto nosíme so sebou vrecia, zbierame... aj keď to pripomína boj s veternými mlynmi.“

„Na základnej škole v Petržalke sme každý druhý týždeň chodili na brigády čistiť okolie Chorvátskeho ramena,“ pridáva sa moderátor Michal Sabo. „Je depresívne, keď dnes na tých istých miestach ramena, ktoré sme čistili, stále natrafím na rovnaký druh odpadu. Isteže zvyky iných ľudí nezmením, ale aspoň zmením to, aby bol nejaký čas môj obľúbený kanál čistejší.“

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.04.2016
Jarné upratovanie začína – v Trebišove pristavia veľkoobjemové kontajnery
Po zime je potrebné prostredie okolo seba poupratovať. Jarné upratovanie sa v týchto dňoch koná v mnohých mestách Slovenska, medzi ktoré patrí aj mesto Trebišov, v ktorom sa upratovanie zaháji 8. apríla 2016.
viac
20.12.2016
Denne posúvame odpadovú gramotnosť, aby Slováci triedili viac
Od septembra zatiaľ preškolených 206 základných a 234 materských škôl – taká je bilancia organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI - PAK o ozrejmovaní správneho separovania odpadov v slovenských domácnostiach a všetkého čo s tým súvisí.
viac
18.09.2019
Vezmi si ma! Vyzývajú výrobcovia obyvateľov na boj s voľne pohodeným odpadom
Prieskum iniciovaný najväčšou organizáciou zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK zisťoval počas mesiacov júl a august, ako vnímajú situáciu s odpadmi slovenské mestá a obce.
viac
24.09.2019
Nová výzva na poli s voľne vyhodeným odpadom
„Vezmi si ma“ – tak zdanlivo záhadne a takmer šteklivo pomenovali v spoločnosti ENVI - PAK projekt boja s voľne pohodeným odpadom, známom vo svete ako littering.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %