Sobota 02.03.2024
Dnes má meniny 
Anežka
°C
30.11.2023 03:50

Rada EÚ: Rovnaké pravidlá pre ľudí so zdravotným postihnutím v celej EÚ


Ilustračná snímka


Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR zverejnilo aktuálnu informáciu týkajúcu sa rovnosti pravidiel osôb so zdravotným postihnutí v celej EÚ, teda inkluzívne a jednotné podmienky pre osoby so zdravotným postihnutím v rámci celej Európskej únie.


To je cieľom novej Smernice o Európskom preukaze a parkovacom preukaze pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorú navrhuje Európska komisia. Slovensko podporuje jej prijatie a zároveň potrebu zabezpečenia jednotných pravidiel v rámci EÚ, ktoré prispejú k efektívnemu a inkluzívnemu zapojeniu týchto osôb do spoločnosti.    Postoj Slovenska na zasadnutí ministrov Rady EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a záležitosti spotrebiteľov (EPSCO) v Bruseli prezentoval štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš. 

Slovenská republika podporovala návrh smernice od začiatku rokovaní ako pozitívnu iniciatívu. Nové opatrenia v podobe štandardizovaných európskych preukazov prinesú rovnosť v prístupe a zlepšia voľný pohyb pre znevýhodnených ľudí (ŤZP) v EÚ. 

Nová smernica zavádza štandardizovaný európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím , ktorý im zabezpečí jednotný prístup k poskytovaným službám a ďalším výhodám aj v iných štátoch EÚ. Rovnako Európska parkovacia karta nahradí existujúci formát a zjednoduší jej používanie naprieč členskými štátmi. Obe karty by mali mať fyzickú podobu so zabezpečovacími prvkami alebo budú dostupné aj v elektronickom formáte a vzájomne uznávané vo všetkých členských štátoch EÚ. Nevyhnutnosťou bude prispôsobenie národných systémov jednotlivých štátov na túto zmenu. 

„Slovensko jednoznačne podporuje nové jednotné pravidlá pre znevýhodnené osoby. Je našou povinnosťou, aby sme umožnili ťažko zdravotne postihnutým občanom aktívne sa zapájať do života spoločnosti, aby sme zohľadnili ich potreby a aby pre všetkých platili rovnaké príležitosti. Aj týmto krokom im zjednodušíme každodenný život, pretože budú môcť ľahšie cestovať a využívať verejné služby v celej EÚ,“ uviedol štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš. 

Ďalšie informácie sa dočítate TU.

 

 

Autor: (Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.06.2016
Slovenské symboly na okruhliakoch z Dunaja
Bratislava obdaruje delegátov 7. európskeho summitu regiónov a miest netradičnými darčekmi.
viac
19.10.2016
V Bratislave sa zídu odborníci na vodný manažment
V rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ (SK PRES) sa v utorok 25. októbra v Bratislave uskutoční medzinárodná konferencia Mestá a voda, ktorá sa bude konať v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca.
viac
16.11.2018
Výtvarný salón ZPMP 2018
Cieľom výstavy je oboznámiť širokú verejnosť s výtvarným nadaním, spôsobom, akým stvárňujú svoj svet ľudia s mentálnym postihnutím.
viac
01.02.2024
Sociálni partneri ZMOS a RÚZ o spolupráci v Aliancii sektorových rád
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik sa stretol s generálnym sekretárom Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martinom Hoštákom k témam sociálneho dialógu, spolupráci v rámci novozriadenej Aliancie sektorových rád a k ďalším spoločným témam spolupráce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %