Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
30.12.2022 11:40

Rekonštrukciu verejného osvetlenia chce mesto financovať z úveru


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Lučenec plánuje komplexnú rekonštrukciu verejného osvetlenia, projekt chce financovať z úveru od Environmentálneho fondu vo výške viac ako 4,1 milióna eur. Zámer na decembrovom zasadnutí odobrilo mestské zastupiteľstvo. Uviedol to hovorca mesta Andrej Barančok.


Poslanci mesta schválili realizáciu rekonštrukcie verejného osvetlenia a prijatie úveru od Environmentálneho fondu vo výške 4 107 897,65 eura. Výhody podľa samosprávy spočívajú v úrokovej sadzbe vo výške 0,1 percenta, splatnosť úveru je od troch do 20 rokov. Záväzky z úveru poskytnutého z Environmentálneho fondu sa, navyše, nezapočítavajú do celkovej sumy dlhu samospráv.

Mesto od realizácie projektu očakáva v rámci verejného osvetlenia minimálne 57,5-percentné zníženie inštalovaného príkonu v porovnaní so súčasným stavom. Ako vyplýva z dôvodovej správy predloženej mestským poslancom, verejné osvetlenie v Lučenci spotrebuje ročne 850 megawatthodín (MWh) elektrickej energie, čo predstavuje viac ako 54 percent celkovej ročnej spotreby mesta.

"V objemovom a finančnom vyjadrení to znamená, že ročné náklady na verejné osvetlenie sú vo výške 233 605,50 eura. Spotreba po znížení spotreby o 57,5 percenta sa plánuje v objeme 361,25 MWh. Pri aktuálne platných cenách elektrickej energie je to úspora vo výške 134 323,16 eura. Ročné náklady na elektrickú energiu na verejné osvetlenie by boli vo výške 99 282,34 eura. Pri uvedených nákladoch by boli ročné výdavky na splátku predmetného úveru po zohľadnení úspory vo výške 71 072 eur," priblížil Barančok.

Komplexná rekonštrukcia verejného osvetlenia v Lučenci spočíva v zabezpečení vyše 3000 LED svietidiel, desiatich kilometrov zemného vedenia, viac ako 550 stĺpov a ďalšej potrebnej infraštruktúry. Súčasťou projektu bude aj zavedenie smart technológií, vďaka čomu bude systém verejného osvetlenia v meste kontrolovaný a riadený elektronicky.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.02.2020
Lučenec plánuje rozširovať smart prvky v doprave a ďalších oblastiach
Rozširovanie takzvaných smart prvkov je jedným z aktuálnych zámerov samosprávy Lučenca pre najbližšie obdobie. Podľa slov primátorky Alexandry Pivkovej sa mienia zamerať napríklad na oblasť dopravy či služieb obyvateľom.
viac
23.07.2021
Na modernizáciu nemocnice si mesto Šahy vezme úver 303 481 eur
Mestské zastupiteľstvo v Šahách schválilo realizáciu investičnej akcie Decentralizácia zdroja tepla a areálový plynovod pre objekty nemocnice v Šahách.
viac
08.02.2022
Lučenec chce rekonštruovať verejné osvetlenie za vyše šesť miliónov eur
Samospráva Lučenca plánuje komplexnú rekonštrukciu verejného osvetlenia, ktoré by chcela obohatiť i o moderné smart prvky. V rámci projektu už mesto vyhlásilo verejné obstarávanie na zhotoviteľa, predpokladaná hodnota zákazky prevyšuje sumu šesť miliónov eur.
viac
11.07.2023
Ružomberok zmodernizuje verejné osvetlenie za 2,8 milióna eur z úveru
Verejné osvetlenie v Ružomberku obnovia za 2,8 milióna eur z úveru od Environmentálneho fondu. TASR o tom informoval hovorca ružomberského primátora Vladimír Miškovčík s tým, že o rekonštrukcii rozhodlo mestské zastupiteľstvo. Modernizácia by nemala trvať dlhšie ako štyri roky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %