Pondelok 11.12.2023
Dnes má meniny 
Hilda
°C
03.06.2022 07:45

Samosprávne kraje chcú rokovať s premiérom o kompenzácii výpadku v rozpočtoch


Na snímke zľava predseda ZMOS Branislav Tréger, Milan Majerský, predseda Prešovského samosprávneho kraja a podpredseda SK 8, Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja, Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja a podpredseda SK 8, Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja, Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda SK 8, Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja a Milan Belica, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja počas tlačovej konferencie v Kremnici 2. júna 2022. Snímka zdroj: (tasr).


Samosprávne kraje chcú rokovať s premiérom aj ministrom financií o tom, akým spôsobom budú vyšším územným celkom vykompenzované výpadky v rozpočtoch v dôsledku prijatia protiinflačnej pomoci.


Združenie samosprávnych krajov SK8 vo štvrtok v Kremnici upozornilo na to, že v dôsledku nižších príjmov budú musieť samosprávne kraje prijímať viacero opatrení s negatívnym dosahom na ich fungovanie.

Predseda SK8 a tiež predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič označil štvrtkové rokovanie združenia za jedno z vôbec najťažších. "Prijali sme rozhodnutia, že potrebujeme, aby sa vláda konečne začala správať k samosprávam ako k partnerovi. Ak štát chce financovať svoje vlastné priority a pomáhať rodinám, má to financovať zo svojich vlastných zdrojov," uviedol Viskupič.

SK8 chce s ministrom financií Igorom Matovičom a premiérom Eduardom Hegerom rokovať o kompenzáciách pre samosprávy, ktorých rozpočty negatívne ovplyvní prijatá protiinflačná pomoc rodinám. "Aby sme dostali odpovede na otázky, akým spôsobom máme držať úroveň behu služieb, ktoré poskytujeme občanom, a úroveň financií, ktoré dávame na investície, bez toho, aby nám štát pomohol," dodal Viskupič.

Podľa predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu prijatie zákona o protiinflačnej pomoci spôsobí, že kraje budú musieť utlmiť akékoľvek rozvojové aktivity a fungovať budú len s veľkými ťažkosťami. V súvislosti so zákonom chce SK8, Únia miest Slovenska a Združenie miest a obcí Slovenska v pondelok (6. 6.) diskutovať aj s prezidentkou SR.

"Na tomto stretnutí ju poprosíme, aby zvážila nepodpísanie zákona a aby eskalovala tento zákon na Ústavný súd SR, keďže máme vážne pochybnosti o tom, akým spôsobom bolo toto rozhodnutie urobené," povedal Droba. S týmto záverom súhlasili všetci predsedovia samosprávnych krajov s výnimkou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej.

"Nástroj, ktorý zníži daňové zaťaženie rodín, považujem za dobrý nástroj. To, čo považujem za veľmi zlé, je, že vláda nám nedala žiadnu kompenzáciu daňovo-odvodových príjmov," vysvetlila Jurinová. Ako dodala, SK8 vo štvrtok rokovala aj o potrebe dofinancovania zdravotníctva štátom. Prioritou pre samosprávne kraje je, aby sa naštartovala reforma siete ambulantnej starostlivosti.

Samosprávne kraje sú tiež pripravené pripojiť sa k štrajkovej pohotovosti ZMOS-u. O konkrétnej forme budú rozhodovať jednotlivé kraje samostatne. "Nebudeme to však robiť tak, aby sme znížili kvalitu našich služieb a nedodali to, čo obyvatelia našich krajov od nás čakajú," priblížil Droba.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.02.2021
Župy vítajú dobré hodnotenie spolupráce zo strany miestnych samospráv
Z prieskumu ZMOS vyplýva, že takmer tri štvrtiny obcí a miest pozitívne hodnotí svoju komunikáciu so samosprávnymi krajmi pri príprave programového obdobia na obdobie rokov 2021 až 2027 a tvorbe stratégií a partnerstiev, na ktorých bude založené čerpanie nových eurofondov.
viac
30.11.2021
Kraje chcú viac peňazí z nových eurofondov, 1,5 mld. eur im nestačí
Samosprávne kraje žiadajú vyššiu alokáciu z nových eurofondov, namiesto 1,5 miliardy eur chcú aspoň dvojnásobok. Informovalo o tom združenie SK8.
viac
02.12.2021
Kraje sa stali piliermi demokracie, je čas na dokončenie decentralizácie
Je najvyšší čas na dokončenie decentralizácie, ktorá je predpokladom dobrého fungovania Slovenska ako moderného demokratického štátu.
viac
29.06.2022
Kraje podporili program Slovensko, výhrady však majú k rozdeleniu alokácií
Samosprávne kraje podporili program Slovensko 2021 - 2027, majú však výhrady k procesu tvorby i samotnému obsahu dokumentu, prostredníctvom ktorého sa budú financovať projekty z fondov EÚ v novom programovom období.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %