Pondelok 20.03.2023
Dnes má meniny 
Víťazoslav, Klaudius
°C
16.02.2023 04:15

ŠOP posilňuje Zásahový tím pre medveďa hnedého, sídliť bude v Martinskom okrese


Ilustračná snímka.


Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR posilňuje Zásahový tím pre medveďa hnedého. Nový tím Západ bude sídliť v obci Belá–Dulice v okrese Martin.


Cieľom zriadenia nového organizačného útvaru Západ je pred sezónou posilniť a zefektívniť prácu zásahového tímu. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu ŠOP Kristína Bocková.

"Nový tím Západ bude spravovať územie severozápadného Slovenska, Žilinského a Trenčianskeho kraja, z ktorých je aktuálne najproblematickejší okres Prievidza. Časté hlásenia sme však mali aj v okrese Martin a Turčianske Teplice," priblížil šéf ochranárov Dušan Karaska.

Okrem vytvorenia nového tímu budú personálne posilnené aj tímy Sever a Juh. Na každom útvare zásahového tímu tak budú štyria zamestnanci, z ktorých jeden bude plniť funkciu vedúceho. "Je pre nás dôležité, aby sme boli pred sezónou pripravení. Nový tím Západ so sídlom na úpätí Veľkej Fatry prinesie rýchlejšiu a efektívnejšiu prácu členov tímu. Zároveň máme záujem posilniť aj informovanosť v regióne vrátane spôsobu správneho zabezpečenia odpadov," povedal Karaska.

ŠOP si v stredu prevzala budovu pre pôsobenie nových členov zásahového tímu. Zmluvu o prenájme budovy uzavrela so štátnym podnikom Lesy SR.

Prácou zásahového tímu je zvyšovať informovanosť obyvateľstva o problematike medveďa na Slovensku, vzdelávať verejnosť o možnostiach prevencie a minimalizácie rizík, ako aj aktívne predchádzať možným konfliktným situáciám a škodám spôsobeným medveďom. Členovia tímu pravidelne komunikujú so samosprávou, regionálnymi chovateľmi a včelármi, uviedla Bocková. Pomáhajú im pri nastavovaní správnych preventívnych opatrení, ako napríklad inštaláciou elektrických plašičov či ohradníkov.

Prostredníctvom financií z Operačného programu Kvalita životného prostredia a Environmentálneho fondu sa posilní technické vybavenie zásahového tímu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.06.2021
Početnosť populácie medveďa stúpla za posledných 20 rokov trojnásobne
Početnosť populácie medveďa hnedého na Slovensku stúpla za posledných 20 rokov trojnásobne. Upozornil na to štátny podnik Lesy SR.
viac
24.09.2021
Zásahový tím ŠOP preverí napadnutie pastiera medveďom v obci Nevoľné
Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR preverí incident, ktorý sa v stredu (22. 9.) odohral v obci Nevoľné v okrese Žiar nad Hronom.
viac
19.10.2021
Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR sa školil v Chorvátsku
Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR sa v uplynulých dňoch zúčastnil na medzinárodnom odbornom tréningu a workshope pre medvedie zásahové tímy v chorvátskom Kutereve.
viac
24.06.2022
Zásahový tím usmrtil problémovú medvedicu spod Tatier
Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR v piatok ráno usmrtil problémovú medvedicu v lokalite Pribylina - Hrdovo v okrese Liptovský Mikuláš.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.35 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.00 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %