Nedeľa 29.05.2022
Dnes má meniny 
Vilma
°C
27.01.2022 02:40

Štát daruje obciam tablety využívané pri asistovanom sčítaní


Ilustračná snímka.


Tablety využívané pri Sčítaní obyvateľov, domov a bytov 2021 daruje štát obciam.


Oznámil to predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) spoločne so šéfom parlamentného výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj Jozefom Lukáčom (Sme rodina) a predsedom Štatistického úradu SR Alexandrom Ballekom.

"Takmer 6000 tabletov, použitých pri sčítaní, štát neodpredá ako už nepotrebný materiál, či nedá do skladu, ale pomôže samosprávam. Tie to môžu použiť v školách či v zariadeniach pre seniorov," povedal Kollár. Minuloročné sčítanie ocenil, podľa neho dopadlo na "jednotku", bolo efektívne a samosprávy v tom majú tiež výraznú zásluhu.

Ballek tvrdí, že plnia sľub maximálne efektívne využiť infraštruktúru zo sčítania pre ďalší verejný záujem. Darovaním tabletov, využívaných pri asistovanom sčítaní, sa podľa neho ocení aj práca samospráv. "Bez ich aktívneho postoja by sa nedosiahol taký výsledok pri zbere údajov," skonštatoval.

Hodnota jedného tabletu je na úrovni asi 200 eur. S každou obcou štát podpíše darovaciu zmluvu. Samosprávy by mali mať u seba tablety do konca marca. Ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák priblížil, že samosprávy môžu zariadenia využiť napríklad pri terénnej sociálnej práci, v školách a škôlkach či v zariadeniach pre seniorov. Zároveň vyzdvihol úspešnú prácu miest a obcí pri sčítaní, a to aj vzhľadom na pandémiu ochorenia COVID-19.

"Bola to súhra štátu a samospráv, a to Slovensko potrebuje," poznamenal. Darované tablety môžu byť podľa neho inšpiráciou aj pre ministerstvá či iné štátne inštitúcie, ktoré majú v obciach a mestách svoje nevyužívané pozemky či budovy. "Aj tento svoj prebytočný majetok môžu dať samosprávam, ktoré ho môžu premeniť na dom sociálnych služieb či nájomné byty," vyhlásil.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.04.2020
Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 - informačné videá pre obce
Štatistický úrad Slovenskej republiky (ďalej len „ŠÚ SR“) ako subjekt poverený vykonaním integrovaného sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 (ďalej len „SODB 2021“) plánuje v tomto roku v rámci prípravnej fázy projektu uskutočniť viaceré aktivity s cieľom informovať o SODB 2021 obce SR.
viac
07.11.2020
V 19 obciach pôjdu opäť k urnám
Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí stanovila NR SR na 15. mája 2021.
viac
03.02.2021
Reklamné stavby by po novom mohli byť povolené len na dobu určitú
Reklamné stavby by sa mohli povoľovať len na dobu určitú, najviac na tri roky. Obce by mohli po novom iniciovať odstránenie nelegálnych reklamných stavieb, ktoré nie sú na ich pozemkoch, ale sú na území obce.
viac
19.11.2021
ZMOS požaduje zriadenie záchytiek aj zmeny pre kamerové systémy
Združenie miest a obcí Slovenska predstavilo analýzu s názvom „Bezpečná samospráva“. Poukázala na hrozbu „ostrovov chudoby“ a formuluje kľúčové požiadavky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %