Sobota 26.09.2020
Dnes má meniny 
Edita
°C
21.12.2019 01:35

Stropkovský kaštieľ sa môže pýšiť novou sakrálnou expozíciou


Evanjelista Marek z ikonostasu, 2. pol. 18. storočia


Krajské múzeum v Prešove slávnostne otvorí vo svojej pobočke, v Kaštieli Stropkov, prvú stálu expozíciu sakrálneho umenia. Tento duchovný poklad regiónu môžu návštevníci múzea obdivovať vďaka dlhodobým výpožičkám diel, ktoré poskytli jednotlivé cirkvi a súkromní zberatelia.


Milovníci umenia tu nájdu obrazy, sochy ale aj vzácne umelecko – remeselné predmety.

Expozícia má vyhradené dve miestnosti na prízemí, ktoré susedia s Rytierskou, respektíve Stĺpovou sálou. Vystavené exponáty dokumentujú aktivitu rímskokatolíckej, gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi v regióne Stropkova a jeho okolí.

„V nedávnej minulosti tu pôsobila aj početná židovská náboženská obec. Vzhľadom na nedostatok judaík ju však predbežne nie je možné v expozícii prezentovať,“ vysvetľuje Mgr. Jozef Ridilla, historik umenia Krajského múzea v Prešove.

Najstarším a zároveň najcennejším dielom z hľadiska umeleckohistorického i kultúrnohistorického je neskorogotická monštrancia z roku 1527. Podľa Ridillu je jednou z mála zachovaných predmetov tohto typu na území Slovenska.

„Táto monštrancia dokladá neobyčajne vysokú kultúrnu vyspelosť regiónu Stropkova na konci stredoveku. Niekdajšie bohatstvo miestnej rímskokatolíckej farnosti však dokladá aj ďalšie bohoslužobné náčinie - barokové a rokokové kalichy, cibóriá a pacifikály z 18. storočia,“ prezradil Ridilla.

Z prostredia pravoslávnej cirkvi pochádza unikátny barokový bohostánok (tabernákulum), tzv. darochraniteľnica, z 2. polovice 18. storočia.

„Otočný maľovaný bubon v jej vnútri umožňuje na spôsob orloja prezentovať tri samostatné priestory odlíšené charakterom výmaľby. Jednou z kompozícií je Kristov krst v Jordáne,“ dodáva Ridilla.

Výtvarnú a liturgickú svojbytnosť gréckokatolíckej cirkvi zasa dokladá takmer kompletný ikonostas z neďalekých Valkoviec v rokokovom štýle,  z  2. polovice 18. storočia. Autormi výstavy Sakrálne umenie sú Mgr. Nikoleta Lattová, PhD., Mgr. Jozef Ridilla a Ing. Samuel Bruss, pracovníci Krajského múzea v Prešove. Slávnostná vernisáž sa uskutoční v piatok 27. 12. 2019 o 19. hod. v Kaštieli Stropkov.

Autor: (ts-tripolitana)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.01.2018
V Krajskom múzeu sprístupnili výstavu Koňare
Prešovčanom prischlo pomenovanie Koňare. V Krajskom múzeu v Prešove v týchto dňoch sprístupnia výstavu Koňare s podtitulom Tradícia chovu koní v Prešove a okolí. Jej autorom je Igor Lazorík. Návštevníci si ju môžu pozrieť do 30. marca.
viac
08.08.2018
Deti si v Rákociho paláci môžu vytancovať odmenu
V Krajskom múzeu v Prešove zažijú deti ľudovú veselicu ako sa patrí. Naučia sa tu základy našich ľudových tancov a osvoja si texty a melódie piesní, napríklad aj v šarišskom nárečí. Okrem toho sa môžu doslova pretancovať k sladkej odmene.
viac
03.04.2019
Krajské múzeum v Prešove predstaví kamene učencov
Návštevníci Krajského múzea v Prešove môžu obdivovať tajomné umenie suiseki. Táto umelecká forma prezentuje kamene nájdené v prírode, ktoré svojím tvarom pripomínajú niečo výnimočné. Výstavu sprístupnia vo štvrtok v Rákociho paláci.
viac
05.09.2019
Krajské múzeum v Prešove predstaví storočnicu skautov na východnom Slovensku
Nová výstava v Rákociho paláci mapuje sto rokov skautingu v Prešove a na východnom Slovensku. Návštevníci tu nájdu historické dokumenty, fotodokumentáciu a rôzne skautské predmety. Organizátorom výstavy je Východoslovenská oblasť Slovenského skautingu v spolupráci s Krajským múzeom v Prešove.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %