Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
01.10.2020 08:00

Štyri verejné priestory v mestskej časti Bratislava-Staré Mesto dostanú meno


Michalská ulica.


Štyri staromestské verejné priestory, ktoré boli doteraz bezmenné, budú mať svoje mená.


Rozhodlo sa o tom na dnešnom Miestnom zastupiteľstve mestskej časti Bratislava-Staré Mesto, pričom zmeny iniciovali skupina občanov-aktivistov (Podchod študentov 16. novembra 1989), občianske združenie (Park Gábora Barossa) a Židovská náboženská obec (Schody rabína Armína Friedera a Podchod pamäte). „Staré Mesto všetky pomenovania víta, majú obsah, sú priliehavé a nechýba im ani hodnotový a historický presah,“povedala k pripravovaným zmenám starostka mestskej časti Zuzana Aufrichtová.

Park situovaný v priestore medzi Gajovou, Alžbetínskou, Dobrovičovou a zadnou stranou Štúrovej ulice sa stane Parkom Gábora Barossa. Park doteraz Bratislavčania poznali pod neformálnymi a nepresnými názvami ako Park na Šafku, Park na Šafárikovom námestí, príp. Landererov park. Návrh na pomenovanie parku po uhorskom ministrovi prišiel od OZ Petržalský okrášľovací spolok. Má historické opodstatnenie, v 19. storočí sa Štúrova ulica volala Barossova ulica (Baross-utca). Gábor Baross bol uhorským ministrom priemyslu a dopravy a okrem iného bol aj iniciátorom postavenia Starého mosta.

Schody, ktoré tvoria spojnicu medzi Židovskou ulicou (pôvodne tu žili členovia ortodoxnej židovskej komunity) a podchodom vyúsťujúcim v lokalite Rybného námestia (stála tu Neologická synagóga) sa budú volať Schody rabína Armína Friedera. Bude to prvý verejný priestor v Bratislave pomenovaný po niektorom z mnohých výrazných predstaviteľov židovskej komunity, ktorá po stáročia tvorila integrálnu etnickú súčasť mesta.

Podchod pre peších pod mostom SNP (nadväzuje na schody zo Židovskej ulice a prepája ich tak s miestom kde stojí Pamätník holokaustu na Rybnom námestí) sa stane Podchodom pamäte. Iniciatíva pomenovať schody a podchod vyšla zo strany Židovskej náboženskej obce Bratislava.

Posledná zmena, pomenovanie podchodu pod Hodžovým námestím, je odkazom na dôležité, ale menej známe udalosti v našej modernej histórii. Podchod študentov 16. novembra 1989 pripomína nepovolenú demonštráciu vysokoškolských a stredoškolských študentov, ktorí sa v predvečer 17. novembra zišli na vtedajšom Mierovom námestí, aby vyjadrili odpor voči vtedajšiemu režimu. Z námestia prešli práve týmto podchodom na Poštovú ulicu, pokračovali na námestím SNP, Klobučníckou ulicou až k budove vtedajšieho ministerstva školstva na dnešnej Dobrovičovej ulici. Vytvorili ľudskú reťaz a volali po demokracii. Téma pomenovania podchodu po pochode študentov vzišlo z iniciatívy jeho účastníkov a organizátorov – Dagmar Fülle, Miroslav Kováčik, Milica Matejková, Mária Miková, Milan Novotný, Marián Sedlák, Richard Sladký, Radoslav Števčík, Boris Strečanský a Pavol Vitko.

Autor: (Matej ŠTEVOVE, hovorca MČ Bratislava-Staré Mesto)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.11.2020
Materská škola na Beskydskej ulici má po štyroch rokoch bezpečné a moderné ihris
Zrenovovaný dvor škôlke v Bratislave-Starom Meste deťom slávnostne odovzdali zástupcovia mestskej časti a investora v piatok 27. novembra. Doteraz sa deti museli hrávať v parku na Račianskom mýte.
viac
15.12.2020
Odberové miesta na testovanie zriadili aj Vajnory a Vrakuňa
Odberové miesta pre testovanie na ochorenie COVID-19 spustili v Bratislave aj mestské časti Vrakuňa a Vajnory. Na oboch miestach sa testuje antigénovými testami. Samosprávy o tom informujú na svojich webových stránkach.
viac
01.05.2021
Štyri verejné priestory v Bratislave-Starom Meste dostanú mená
Park Gábora Barossa, Podchod študentov 16. novembra 1989, Podchod pamäti národa a Schody rabína Armína Friedera pribudnú od 1. júna v bratislavskom Starom Meste. Nové pomenovania pre štyri doteraz bezmenné verejné priestory dnes jednomyseľne schválilo bratislavské zastupiteľstvo.
viac
30.11.2021
Časť staromestských poslancov chce novú ulicu pomenovanú po Satinskom
V Bratislave by sa mala nájsť nová ulica či miesto, ktoré by bolo hodné niesť meno obľúbeného umelca Júliusa Satinského. Volá po tom časť staromestských miestnych poslancov z klubu Team Vallo pre Staré Mesto.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %