Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
22.09.2017 11:23

Systém informatizácie by mal na celom Slovensku fungovať do piatich rokov


Výkonný podpredseda ZMOS Milan Muška. Snímka: (red, st).


Princíp jedenkrát a dosť v oblasti informatizácie na úradoch by mal v súčasnosti platiť v Slovenskej republike už v 2100 mestách a obciach. V priebehu ďalších piatich rokov by to malo byť na území celého Slovenska. Uviedol to na tlačovej konferencii ZMOS výkonný podpredseda Milan Muška.


Muška pripomenul, že sa v samosprávach postupne prechádza od papierovej formy výkonnej moci k elektronickej. "Nadišiel čas, keď už informačné systémy štátu, ale aj samosprávy fungujú v takom režime, že je už možné začať osvetu a vysvetľovaciu kampaň vo vzťahu k občanom. V oblasti preneseného výkonu štátnej správy, teda toho, čo vykonávajú mestá a obce na svojich územiach za štát, funguje najlepšie systém na matrikách, s ktorými prichádzajú do styku občania niekoľkokrát počas svojho života," povedal Muška. Doplnil, že tento systém je nasadený na 973 miestach. "Systém je zabehnutý, funguje spoľahlivo a je to dobrý príklad toho, ako by mala informatizácia ďalej napredovať," zhodnotil.       

ZMOS sa počas zasadnutia pokúsil aj o inventúru toho, s čím pracuje. "Zaradili sme do informatizácie aj informačné systémy registrov, ale aj systém IOMO, ide o integrované obslužné miesto pre obyvateľov, v rámci ktorého môžu občania na poštách, ale aj na viac ako 500 miestach v obciach a mestách získať výstupy v podobe dokumentov na právne úkony," podotkol.       

ZMOS sa počas dvojdňového rokovania (21. - 22.9.) venoval aj príprave novely stavebného zákona. "Na jej príprave by sme sa mali podieľať. Budeme postupovať podľa našich postupov, ktoré máme. Už pri príprave zákona sme deklarovali naše postoje, aby sa naše pripomienky zapracovali do zákona. Ten šiel následne do parlamentu, ale bol stiahnutý," uviedol predseda ZMOS Michal Sýkora. Zákon je podľa neho starý, keďže pochádza z roku 1976. Zároveň doplnil, že išlo iba o informáciu o novele stavebného zákona, nebolo to pokračovanie predchádzajúceho návrhu zákona.       

"Naším hlavným cieľom je zjednodušiť procesy, stavebné konanie u jednoduchých stavieb, zabezpečiť vymožiteľnosť práva, aj čo sa týka čiernych stavieb a dať väčšie rozhodovacie práva pre mestá a obce pri odstraňovanie reklamného smogu," povedal Muška. Podľa neho ani jeden z týchto atribútov nenapĺňa dostatočne nový zákon. "Zo strany členov Rady ZMOS zaznievali najväčšie výhrady k spôsobu, akým sa plánuje zabezpečiť výkon stavebného práva a jeho redistribúcia po území. Návrh bol predložený ústne, takže je ťažké hovoriť o nejakých detailoch," uzavrel Muška.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.05.2017
Prvý deň rokovania 28. snemu ZMOS
V bratislavskej Inchebe sa v stredu 17. mája popoludní začalo rokovanie 28. snemu Združenia miest a obcí Slovenska. Ústredné heslo rokovania tentoraz znie: Obhajujeme decentralizáciu, podporujeme modernizáciu.
viac
21.09.2017
V Tatrách začalo dvojdňové rokovanie Rady ZMOS
Rokovanie bude prebiehať 21. a 22. septembra v Kongresovej sále hotela Patria v Štrbskom Plese k témam, ktoré sa v rôznych oblastiach dotýkajú činnosti miest a obcí.
viac
29.11.2017
Pre samosprávu je dôležitá podpora miestnej ekonomiky
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa v ostatnom období sústredilo na nástroje podporujúce lokálnu hospodársku politiku a teda miestnu ekonomiku.
viac
14.01.2021
Vyhlásenie ZMOS k zvukovej nahrávke z rokovania vlády SR
Združenie miest a obcí Slovenska reaguje na publikovanú zvukovú nahrávku z rokovania vlády SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %