Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
20.01.2022 09:35

V Malých Karpatoch vznikne od 1. februára prírodná rezervácia Vydrica


Snímka zdroj: (Mestské lesy Bratislava).


V Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty vznikne od 1. februára prírodná rezervácia Vydrica. Výmera Vydrice bude 483 hektárov. Jej vyhlásenie schválila vláda na svojom stredajšom zasadnutí.


Vyhlásením prírodnej rezervácie sa zvýši ochrana územia, a to na štvrtý a piaty stupeň. Zóna A s piatym stupňom ochrany na lesných pozemkoch má mať výmeru 450 hektárov. Zóna B so štvrtým stupňom ochrany vznikne na rozlohe 33,18 hektára. Ochranné pásmo má mať taktiež štvrtý stupeň ochrany a výmeru 97,75 hektára.

Ministerstvo životného prostredia poukazuje na biotopy európskeho významu, medzi ktoré patria jaseňovo-jelšové podhorské lužné lesy, bukové a jedľovo-bukové kvetnaté lesy či kyslomilné bukové lesy, ale tiež biotop národného významu, ktorým sú dubovo-hrabové lesy karpatské. V rámci biotopov živočíšnych druhov európskeho významu je to najmä rak riavový, pásikavec veľký, kováčik fialový a fuzáč alpský.

„Dôvodom vyhlásenia prírodnej rezervácie Vydrica je aj formálne oznámenie Európskej komisie v rámci konania o porušení zmlúv, ktoré sa týka nedostatočného vyhlasovania lokalít európskeho významu a schvaľovania programov starostlivosti,“ konštatuje envirorezort v materiáli.

Minister životného prostredia Ján Budaj priblížil, že v jadrových zónach prírodnej rezervácie sa nebude ďalej ťažiť a zvýši sa tak vodozádržná činnosť lesa. „Žiadne iné opatrenia, ani hrádzky, ani priehrady nemajú taký efekt, ako má samotný les, keď ho necháte žiť v prirodzenej podobe,“ podotkol minister.

V zóne s najprísnejším stupňom ochrany bude podľa Budaja možné chodiť na prechádzky či na bicykel. Presný režim má upraviť magistrát hlavného mesta spolu s okresným úradom.

Z celkovej výmery sa prevažná časť nachádza v bratislavských mestských lesoch, medzi lokalitami U Slivu – Spariská – Biely kríž – Malý Slavín. Mestské lesy v Bratislave majú územie Vydrice už roky zaradené v takzvanej „zóne pokoja“, a teda ťažbu dreva tu nevykonávali. „Chránené bude aj blízke okolie toku Vydrica smerom k Železnej studničke, pričom práve sem sa na prelome rokov vrátila vydra riečna, podľa ktorej je potok pomenovaný,“ spresnila bratislavská mestská organizácia.

Prírodnú rezerváciu Vydrica považuje za špecifickú tým, že sa nachádza v mestskom lesoparku s vysokým pohybom návštevníkov a hustou sieťou značených chodníkov. S ohľadom na to je najvyšší stupeň ochrany prírody upravený tak, že je tu zakázaná ťažba dreva, výstavba, poľovníctvo. Ostáva tu však voľný pohyb peších aj cyklistov. Povolené je opekanie aj zber hríbov. Malý Slavín aj Pánova lúka majú fungovať v doterajšom režime. „Mestské lesy budú naďalej opravovať lesné cesty, kosiť lúky, odstraňovať nebezpečné stromy pri chodníkoch a udržiavať mobiliár,“ spresnila organizácia.

Autor: (Lucia FORMAN, hovorkyňa BSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.11.2017
Pieninský národný park oslavuje 50. výročie svojho vzniku
Minister životného prostredia László Sólymos odovzdal ocenia osobnostiam a inštitúciám spolupracujúcim s Pieninským národným parkom za ich dlhoročnú starostlivosť, pomoc a priazeň.
viac
14.02.2020
V SR by mali vzniknúť prírodné rezervácie Rydošová a Vihorlatský prales
Na Slovensku by mali vzniknúť prírodné rezervácie Rydošová a Vihorlatský prales. Vyplýva to z materiálov, ktoré do skráteného medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.
viac
27.07.2020
MŽP iniciuje stretnutie s rezortom dopravy a NDS
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR iniciuje rokovania s rezortom dopravy, Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) a environmentálnou organizáciou SOS/BirdLife Slovensko.
viac
05.11.2020
Na východe SR by mala vzniknúť prírodná rezervácia Oborínsky luh
Na východe Slovenska by mala vzniknúť prírodná rezervácia Oborínsky luh. Pre celé územie sa navrhuje piaty stupeň ochrany. Návrh na jej vyhlásenie predložilo ministerstvo životného prostredia do medzirezortného pripomienkového konania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %