Streda 08.07.2020
Dnes má meniny 
Ivan
°C
05.03.2020 08:05

V Starej Ľubovni začali s obnovou exteriéru kostola sv. Mikuláša


Kostol sv. Mikuláša v Starej Ľubovni. Snímka zdroj: (apsida.sk).


V týchto dňoch sa začala obnova exteriéru kostola sv. Mikuláša v Starej Ľubovni, finančné zdroje na rekonštrukciu získala rímskokatolícka cirkev zo zbierky veriacich. Informoval o tom dekan miestnej farnosti Pavol Lacko.


„Náklady na rekonštrukciu sú okolo 420 000 eur. Súčasťou prác je výmena krytiny na veži a lodi kostola, oprava ciferníkov a okeníc na veži, kamenných prvkov okolo kostola, výmena vonkajších okien i oprava celej fasády,” priblížil rozsah prác dekan s tým, že práce potrvajú minimálne pol roka. V súčasnosti je projekt v prípravnej fáze, začali so stavbou lešenia.

Lacko dodal, že poslednú rekonštrukciu realizovali v kostole ešte v 50. rokoch 20. storočia a aktuálny stav exteriéru bol vo veľmi nevyhovujúcom stave. Potvrdil, že o zdroje na obnovu vonkajšej fasády sa budú uchádzať aj z dotácie Prešovského samosprávneho kraja. „To v prípade, že sa náklady nepredvídateľne zvýšia,” doplnil.

Následne po obnove exteriéru chcú pokračovať aj vo vnútorných priestoroch kostola. Napríklad na reštaurovanie renesančných malieb chce farnosť získať finančné zdroje z eurofondov.

Kostol sv. Mikuláša, ktorý je dominantou námestia v Starej Ľubovni, patrí k jedným z mála nepreskúmaných kostolov a ukrýva mnoho tajomstiev. Tie sa zásluhou výskumov postupne dostávajú na svetlo sveta, naposledy tam skúmali krypty. Hlavná loď kostola bola postavená okolo roku 1280 a v druhej polovici 17. storočia sa dočkal veľkej prestavby.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.05.2017
Radnica začala s rekonštrukciou ciest a chodníkov
Liptovskomikulášska mestská samospráva sa s príchodom jarného počasia púšťa do rekonštrukcie ciest a chodníkov. Nový asfalt dostanú tisícky metrov komunikácií v centre mesta aj v mestských častiach.
viac
08.06.2017
Na pokračovanie obnovy zvonice získalo mesto dotáciu 29 000 eur
V Spišskej Belej pokračujú v rekonštrukcii renesančnej zvonice na námestí z roku 1598. Vlani na pamiatke kompletne zrekonštruovali strechu.
viac
24.07.2017
Bratislava pokračuje v obnove historických pamiatok a objektov
Hlavné mesto prostredníctvom svojej mestskej organizácie GIB ako správcu mestských kultúrno-historických pamiatok zabezpečilo pamiatkovú obnovu troch historických objektov v rámci postupnej obnovy dôležitých mestských kultúrnych pamiatok.
viac
04.04.2020
Veža kostola v Horných Opatovciach má novú strechu
Vežu Kostola sv. Vavrinca v Horných Opatovciach (okres Žiar nad Hronom) zahaľovalo v uplynulých týždňoch lešenie. Dôvodom boli práce na oprave jej strechy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %