Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
07.02.2024 11:05

Vo Vagačovom dome v Detve je výstava o lese a poľovníctve, trvá do 15. marca


Vagačov dom v Detve, snímka zdroj: mesto Detva


Prezentácia poľovníctva, lesníctva i práce v lese je súčasťou výstavy Živý les vo Vagačovom dome v Detve. TASR to povedala kultúrna referentka domu Magdaléna Balážová s tým, že pre záujemcov je k dispozícii do 15. marca.


Dodala, že výstava vznikla v spolupráci s Lesmi SR, Slovenskou poľovníckou komorou a Strednou odbornou školou drevárskou vo Zvolene. Jej autorom je poľovný špecialita Lesov SR Martin Kalamár. Na vystavených fotografiách je znázornená práca lesníkov od pestovania sadeníc až po ťažbu a odvoz dreva. "Samostatná časť je venovaná poľovníctvu, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou lesníctva a ochrany prírody," spomenul. Zahŕňa v sebe najmä starostlivosť o zver, jej chov a lov. Návštevníci môžu vidieť aj pomôcky, ktoré poľovníci pri svojej práci využívajú. "Cieľom výstavy je priblížiť skutočnú prácu tých, ktorí lesu rozumejú, starajú sa o jeho ochranu a hospodária v ňom s citom a láskou," objasnil.         

Poslednú časť pripravila zvolenská stredná drevárska škola. Prezentuje sa husliarskou dielňou s pracovným stolom majstra husliara a dizajnovými funkčnými prototypmi sedacieho nábytku. Tie sú výstupom maturitných prác absolventov školy. "Výstava je určená pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o les a prírodu. Je však určená aj pre základné školy, keďže jej hlavný význam je edukačný," priblížila Balážová. Podľa nej však môže byť pomocou aj pre žiakov posledných ročníkov, ktorí premýšľajú o svojom budúcom povolaní.         

Vagačovci pochádzali zo Starej Turej a patrili medzi zámožných obyvateľov poddanského pôvodu. Do Detvy prišli v roku 1787, keď sa rozhodli založiť prvú bryndziareň na Slovensku, a pre svoju rodinu postavili Vagačov dom. Jedna z najvýznamnejších a najhodnotnejších stavieb v meste, v ktorej bola kedysi bryndziareň, dostala po rokoch novú tvár

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.11.2023
Vo Vagačovom dome pripravujú priestor, ktorý venujú rodine bryndziarov
Vo Vagačovom dome v Detve pripravujú priestor venovaný rodine Vagačovcov, ktorí mali v minulosti pod Poľanou bryndziareň. Keďže však po nich takmer nič neostalo, bude to audiovizuálna projekcia s fotkami. TASR to povedala kultúrna referentka domu Magdaléna Balážová.
viac
26.01.2024
ČAS VEĽKONOČNÝ 2024
Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja srdečne pozýva všetkých ľudovoumeleckých tvorcov na zapojenie sa do pripravovanej výstavy Čas veľkonočný.
viac
20.02.2024
Vo Vagačovom dome v Detve plánujú otvoriť informačnú kanceláriu
Vo Vagačovom dome v Detve plánujú v tomto roku otvoriť turisticko-informačnú kanceláriu (TIK). TASR to povedala kultúrna referentka domu Magdaléna Balážová s tým, že to bude v spolupráci s mestom Detva a oblastnou organizáciou cestovného ruchu.
viac
05.03.2024
Výstava Čas veľkonočný v Makovického dome
V Makovického dome v Žiline sa 1. marca 2024 uskutočnila vernisáž tradičnej výstavy Čas veľkonočný. Výrobky s jarnou a veľkonočnou tematikou prezentovalo v rámci regiónu Horné Považie 50 vystavujúcich autorov a 2 inštitúcie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %