Štvrtok 09.04.2020
Dnes má meniny 
Milena
°C
09.03.2020 12:20

Z nevyužívanej budovy bývalej školy spravia zariadenie pre seniorov


Na snímke je budova bývalej základnej školy, z ktorej vznikne zariadenie pre seniorov. Snímka zdroj: (tasr).


V obci Píla v okrese Žarnovica sa rozhodli nájsť nové využitie pre nevyužívanú budovu bývalej základnej školy. Vďaka dotácii z objektu spravia zariadenie sociálnych služieb pre seniorov.


Starosta Eugen Čižmárik priblížil, že základná škola bola v obci zrušená v roku 2008. Odvtedy budovu využívali len príležitostne na rôzne podujatia organizované obcou. Keďže budova chátra, obec sa rozhodla zapojiť do výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu s projektom jej prestavby na sociálne zariadenie.

Samospráva bola úspešná a získala na tento účel dotáciu vo výške takmer 502 000 eur. Tieto prostriedky sú určené na rekonštrukciu budovy, zníženie jej energetickej náročnosti a tiež obstaranie interného vybavenia. Projekt bude obec spolufinancovať vlastnými zdrojmi vo výške približne 26 400 eur.

V objekte vznikne podľa starostu penziónový spôsob bývania pre seniorov, ktorí nie sú odkázaní na pomoc, ale sú sebestační. Bude tu šesť bytových jednotiek s 12 lôžkami.

Jednou z aktivít, ktoré v budove pravidelne od zániku školy organizovali, boli workshopy pre deti pod vedením Ferdinanda Chrenka, ktorý je zástupcom starostu obce a zároveň pedagógom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Workshopy a aktivity s nimi súvisiace by chceli po rekonštrukcii bývalej školy premiestniť do budovy bývalého hostinca, ktorý je spojený s kultúrnym domom. Práve z tohto objektu chcú spraviť nový "kultúrny stánok" obce. Čižmárik priblížil, že na jeho rekonštrukciu získala obec z Pôdohospodárskej platobnej agentúry 147 000 eur.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.06.2016
Kladné hospodárenie obce neovplyvnila ani kríza
Nová Ves nad Žitavou v okrese Nitra realizuje z vlastných zdrojov každoročne investície v priemere vo výške 45 000 eur.
viac
08.11.2016
V obci otvorili novú základnú školu pre 130 žiakov
Novú základnú školu pre 130 žiakov, s počítačovou, jazykovou učebňou a klubovňou otvorili dnes v obcí Malinovo na Višňovej ulici. V novej škole, sa nachádzajú tri triedy, ktoré budú navštevovať žiaci prvého až tretieho ročníka.
viac
13.04.2017
V roku 2017 ožije ďalších 23 zelených oáz po celom Slovensku
Revitalizácia parku, obnova náučného chodníka, vytvorenie komunitnej záhrady a ďalšie ekologické projekty sa zrealizujú vďaka grantovému programu Zelené oázy. V 11. ročníku, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis a spoločnosť SLOVNAFT, a. s., získalo podporu 23 projektov v celkovej výške 56 000 eur.
viac
10.03.2020
Zrekonštruovaná škôlka Na Hôrke získala aj inovatívne hracie prvky
Investícia stála 246 582 eur, mesto sa na tejto sume podieľalo päť percentnou účasťou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %