Nedeľa 18.04.2021
Dnes má meniny 
Valér
°C
06.04.2021 02:20

Zatvorená zoo trpí výpadkom príjmov, mesto jej poslalo 30 000 eur


Vstupná brána do ZOO Košice. Snímka zdroj: (mapio.net).


Na zabezpečenie prevádzky košickej zoologickej záhrady, ktorá pre pandémiu ochorenia COVID-19 ostáva naďalej zatvorená, poslalo mesto tento týždeň dodatočných 30 000 eur.


Dôvodom sú nulové tržby od návštevníkov a hrozba nedostatku financií na nákup krmiva pre zvieratá. Informoval o tom magistrát mesta.

Zoo Košice bola v tomto roku pre verejnosť otvorená len sedem dní. V januári najprv jej brány zatvoril vírus vtáčej chrípky a od 12. februára pandémia COVID-19. Tento stav negatívne zasiahol aj do hospodárenia zoo, medziročný výpadok tržieb za prvý štvrťrok 2021 predstavuje sumu 31 000 eur. Napriek miernemu zlepšeniu epidemiologickej situácie zostáva termín otvorenia zoologických záhrad na Slovensku v nedohľadne. Mesto prispieva ročne na zoo sumou 1,5 milióna eur, ďalšie finančné prostriedky idú z rozpočtu na investície.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček označil zoo za pýchu mesta s obrovským potenciálom. „Bolo našou povinnosťou jej pomôcť v týchto ťažkých časoch. Robíme všetko pre to, aby mohla naďalej dôstojne fungovať. Snažíme sa aj s riaditeľom zoo presvedčiť štátne orgány, že pri zachovaní hygienických opatrení by pre návštevníkov mohol fungovať aspoň vonkajší areál,” uviedol.

Denné prevádzkové náklady zoo sa podľa jej riaditeľa Ericha Kočnera pohybujú okolo 6500 eur. Pre pandémiu museli od začiatku roka zrušiť prímestský tábor pre deti počas jarných prázdnin, vzdelávacie programy pre školy a zastaviť prevádzku reštaurácie. V prípade, ak zoo zostane aj tento mesiac zatvorená, očakáva ďalší výpadok na tržbách vo výške až 50 000 eur. Mrzí ho, že štát nepripravil pre zatvorené zoologické záhrady na Slovensku systémové riešenie.

„V susednom Česku už štát zohľadnil potrebu refundácie časti strát vo výnosoch, ako aj príspevkov na náklady spojené s chovom vzácnych zvierat, u nás je, žiaľ, diametrálne odlišná situácia. Niekoľko desiatok návštevníkov počas pracovných dní, respektíve stoviek počas víkendov, nepredstavuje pri dodržiavaní hygienických opatrení a uzavretých pavilónoch o nič väčšie riziko ako účasť na bohoslužbách vo vonkajších priestoroch,” tvrdí.

Ako informoval magistrát, každým ďalším dňom bez návštevníkov má košická zoo hlbšie do vrecka, hrozí pozastavenie akýchkoľvek rozvojových aktivít a boj o prežitie. Verejnosť môže podporiť zoo kúpou zvýhodnených permanentiek na obdobie po jej opätovnom otvorení. V ťažkých časoch koronakrízy môžu pomôcť aj adopcie zvierat, ktorými občania finančne prispievajú na kŕmenie a chov. Pripravujú sa tiež víkendové stravenky pre zvieratá. Verejnosť môže pomôcť aj poukázaním dvoch percent z daní či finančným príspevkom prostredníctvom novozaloženého združenia Natura ZOO Cassovia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.10.2020
Bratislava plánuje od štátu prijať návratnú finančnú výpomoc 9,3 milióna eur
Mesto Bratislava plánuje prijať štátnu bezúročnú návratnú finančnú výpomoc vo výške 9,3 milióna eur. Chce tým vykryť tohtoročný výpadok dane z príjmov fyzických osôb. Vyplýva to z materiálu, o ktorom bude rokovať vo štvrtok (22. 10.) bratislavské mestské zastupiteľstvo.
viac
17.12.2020
Prevádzky v sektore cestovného ruchu už môžu posielať žiadosti o príspevok
Na portáli Slovensko.sk je sprístupnený formulár, cez ktorý môžu oprávnení žiadatelia požiadať o peniaze zo schémy pomoci. Po podaní žiadosti má Ministerstvo dopravy a výstavby SR 30 dní na ich vyhodnotenie a spracovanie.
viac
14.01.2021
Ministerstvo dopravy spracovalo cez schému pomoci 11 miliónov eur
Do 12. januára prijalo Ministerstvo dopravy cez portál Slovensko.sk približne 3500 žiadostí o kompenzáciu výpadku príjmov v cestovnom ruchu pre pandémiu koronavírusu. Zo 100 miliónového balíka k rovnakému dátumu spracovali a postupne na účty oprávneným prijímateľom posielajú 11 391 503,66 eur.
viac
08.04.2021
Ďalšie zdroje do schémy pomoci na podporu cestovného ruchu
Vláda na včerajšom rokovaní schválila požiadavku rezortu dopravy o navýšenie financií určených na pomoc gastroprevádzkam a ďalším podnikateľom v sektore cestovného ruchu. Vďaka tomu bude môcť rezort spustiť ďalšiu etapu Schémy minimálnej pomoci do 200 tisíc eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %