Utorok 27.02.2024
Dnes má meniny 
Alexander
°C
24.03.2023 07:45

Žilina zmodernizuje ďalšie zastávky MHD za takmer 1,5 milióna eur


Ilustračná snímka: (tasr).


Žilinská samospráva spúšťa v piatok (24. 3.) ďalšiu etapu modernizácie zastávok mestskej hromadnej dopravy (MHD). Podľa hovorkyne mesta Barbory Zigovej sa v najbližších mesiacoch postupne opraví 13 prístreškov s nástupnými plochami.


Rekonštrukčné práce budú stáť takmer 1,5 milióna eur, väčšina sa uhradí z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Doplnila, že v rámci rekonštrukčných prác sa kompletne vymení podložie zastávkového zálivu a jeho výška sa prispôsobí tak, aby bola bezbariérová. "Zvýši sa kapacita a priepustnosť zálivov, čím sa skvalitní plynulosť cestnej premávky, najmä počas dopravných špičiek. Súčasťou zmodernizovaných zastávok bude aj automat na cestovné lístky, prístrešok, lavička a odpadkový kôš. Konštrukcia prístrešku zastávok bude mať opäť neutrálnu antracitovú farbu," priblížila Zigová.

"Ak chceme zatraktívniť verejnú dopravu, musíme neustále investovať do jej modernizácie. Tá sa netýka len samotných vozidiel, ale i zastávok. Aby sme ľudí motivovali cestovať MHD, musíme im poskytnúť pohodlie a kvalitné služby. Verím, že aktuálny projekt rekonštrukcie zastávok MHD v Žiline zvýši úroveň a komfort cestovania," uviedol žilinský primátor Peter Fiabáne.

Projekt rekonštrukcie zastávok MHD v Žiline je financovaný z IROP. Celkové náklady na investíciu vysúťažila radnica v hodnote približne 1,45 milióna eur, pričom celková výška schváleného nenávratného finančného príspevku predstavuje 1,33 milióna eur. Vo výsledku spomínaná rekonštrukcia zaťaží mestský rozpočet vo výške necelých 130 000 eur, konkretizovala hovorkyňa mesta.

V prvej etape obnovili v Žiline 26 zastávok MHD. "Mesto bolo úspešné aj so získaním prostriedkov z IROP na druhú etapu prác, počas ktorých sa v rokoch 2020 a 2021 zrekonštruovalo päť nových zastávok a vybudovala sa jedna nová. Minulý rok sa zmodernizovali ďalšie dve zastávky. Po dokončení aktuálnej tretej etapy bude obnovených celkom 47 zastávok MHD," dodala Zigová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.09.2020
Mesto získalo na modernizáciu učební ZŠ viac ako jeden milión eur
Mesto Žilina získalo viac ako jeden milión eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na modernizáciu odborných učební základných škôl (ZŠ).
viac
23.11.2020
Žilina pokračuje v obnove zastávok MHD, pribudne aj jedna nová
Mesto Žilina pokračuje v rekonštrukcii zastávok mestskej hromadnej dopravy (MHD). Od apríla budúceho roku v rámci druhej etapy prác obnoví päť zastávok na uliciach Komenského, Mateja Bela a Pod hájom.
viac
18.02.2022
Druhá etapa obnovy zastávok MHD v Žiline si vyžiadala vyše 380 000 eur
Mesto Žilina obnovilo v druhej etape rekonštrukcie zastávok mestskej hromadnej dopravy (MHD) päť existujúcich zastávok. Novú zastávku vybudovalo na Hôreckej ceste na sídlisku Hájik.
viac
21.02.2023
Druhá etapa modernizácie zastávok MHD sa začína v týchto dňoch
Po vlaňajších prípravných prácach sa od tohto týždňa bude pokračovať v rekonštrukcii vybraných autobusových zastávok košickej mestskej hromadnej dopravy (MHD). Ide o druhú etapu projektu Modernizácia zastávok verejnej dopravy a informačných systémov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.96 %