Pondelok 17.06.2019
Dnes má meniny 
Adolf
°C
23.09.2018 09:05

Z bývalej krčmy je multifunkčné komunitné centrum


Nevyužitú a zanedbanú budovu v Parchovanoch (okr. Trebišov) obec s podporou eurofondov pretvorila v multifunkčné komunitné centrum. FOTO TASR - Roman Hanc


Nevyužitú a zanedbanú budovu v Parchovanoch (okres Trebišov) obec s podporou eurofondov pretvorila na multifunkčné komunitné centrum.


Slúžiť bude pre marginalizovanú rómsku komunitu na budovanie spoločenských, pracovných a hygienických návykov, ako aj pracovných zručností, ale aj pre ďalších obyvateľov obce. Slávnostné otvorenie centra bude v októbri.       

Zrekonštruovaná jednoposchodová budova stojí na Lipovej ulici v tzv. časti Vajdačka blízko rímskokatolíckeho kostola. "Objekt bol postavený ešte v roku 1928 a odvtedy slúžil na rôzne účely, naposledy ako pohostinstvo a obchod. V posledných desiatich až 12 rokoch chátral, a tak sme sa rozhodli, že ho zrekonštruujeme na multifunkčnú budovu a vybudujeme komunitné centrum," uviedol pre TASR starosta Parchovian Juraj Guzej. Obec uspela vo výzve ministerstva vnútra, projekt s nákladmi zhruba 220.000 eur spolufinancovalo na úrovni piatich percent.         

Podľa starostu sa v centre budú organizovať napríklad prednášky v rámci osvety a vzdelávania, a to v oblasti sociálnej, zdravotníckej či bezpečnostnej. "Budeme sem pozývať odborníkov z rôznych inštitúcií, ako je polícia či prokuratúra, ale aj psychológov či lekárov," povedal Guzej. Jednou z oblastí, kde takáto osveta môže pomôcť, je prevencia pred otehotnením u ešte maloletých rómskych dievčat.       

V súčasnosti sa dokončuje zariadenie komunitného centra. Jeho súčasťou je aj vonkajšie fitnes či posilňovňa s prístrojmi pre fyzické cvičenia. "Počítam, že objekt slávnostne otvoríme medzi 1. až 15. októbrom," dodal starosta.       

Parchovany majú zhruba 400 rómskych obyvateľov, z celkového počtu v obci je to zhruba pätina, z nich väčšina žije v rómskej osade. Spolunažívanie v obci je podľa starostu veľmi dobré. Konštatoval, že trestná činnosť za uplynulé roky je prakticky na nulovej úrovni. Z opatrení na podporu bezpečnosti spomenul rekonštrukciu osvetlenia, zavedenie kamerového systému i pôsobenie občianskej poriadkovej služby.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.12.2016
VÚC poskytuje bezplatné poradenstvo k eurofondom
V partnerstve s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu začalo v Trnave fungovať Informačno-poradenské centrum pre európske štrukturálne a investičné fondy (IPC) Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).
viac
11.01.2017
MV SR zverejnilo dátum uzavretia 4. hodnotiaceho kola výziev na materské školy
Výzvy na výstavbu, rekonštrukciu a prestavbu materských škôl boli vyhlásené v januári 2016 v rámci Operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ), ktorého časť spravuje Ministerstvo vnútra SR. Štvrté hodnotiace kolo bude mať uzávierku 14. júla 2017.
viac
29.05.2017
Ministerstvo vnútra SR poskytne finančné prostriedky na komunitné centrá
Obce, mestá a mimovládne organizácie môžu opäť stavať nové či rekonštruovať už existujúce komunitné centrá.
viac
23.12.2018
Počet miestnych detí pre škôlku nestačí, vozia ich aj z okolia
Nižná pri Piešťanoch je charakterizovaná ako typická jednouličná obec. Všetok jej život sa nielen v uplynulých storočiach, ale aj nedávnych desaťročiach odohrával v pomerne malom území, ktoré obývalo niekoľko sto ľudí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.66 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.19 %