Streda 16.10.2019
Dnes má meniny 
Vladimíra
°C
17.09.2019 10:15

Bratislavčania podporujú vytvorenie rezervácie Pramene Vydrice


Ilustračná snímka, zdroj: Bratislavské noviny


Bratislavčania podporujú vytvorenie prírodnej rezervácie Pramene Vydrice, ochranu prírody v meste, zníženie ťažby v lužných lesoch pri Dunaji alebo obmedzenie bujnejúcej výstavby.


Ukázal to prieskum, ktorý dala vypracovať občianska iniciatíva Chráňme povodie Vydrice. Realizovala ho agentúra Median SK v auguste na vzorke 601 dospelých obyvateľov Bratislavy.       

Prieskum pozostával z piatich otázok. Prvá sa pýtala na vytvorenie prírodnej rezervácia pri riečke Vydrica v bratislavskom lesoparku. "Projekt prírodnej rezervácie je navrhnutý tak, že by to znamenalo úplné zastavenie ťažby dreva a poľovníctva, ale zachovanie všetkých súčasných možností rekreácie (vrátane cykloturistiky, turistiky aj vytvárania nových chodníkov). V septembri 2018 schválilo mestské zastupiteľstvo v Bratislave projekt rezervácie, za ktorý sa postavila občianska petícia s viac ako 3500 podpismi. Začiatkom roka 2019 súhlas na vytvorenie rezervácie dali aj Mestské lesy Bratislava," priblížila iniciatíva Chráňme povodie Vydrice.       

Až 71 percent Bratislavčanov si myslí, že takáto rezervácia by mala byť určite vytvorená a 23 percent si myslí, že by skôr mala byť vytvorená. Iba štyri percentá respondentov tvrdia, že by určite alebo skôr vytvorená byť nemala.       

Druhá otázka sa týkala hospodárskej ťažby dreva v lužných lesoch pri Dunaji. Prieskum ukázal, že 69 percent Bratislavčanov si myslí, že na týchto miestach by nemala byť žiadna ťažba dreva, kým 25 percent považuje hospodársku ťažbu dreva za prípustnú, ale jej rozsah by sa mal zmenšiť. V tretej otázke sa prieskum pýtal na rozšírenie prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. To, žeby mala byť prírodná rezervácia určite rozšírená, si myslí 63 percent Bratislavčanov, zatiaľ čo 29 percent uviedlo, že by skôr mala byť rozšírená. Proti alebo skôr proti boli štyri percentá respondentov.       

V prieskume sa pýtali aj na pokračujúci úbytok zelených plôch v meste, osem percent Bratislavčanov považuje súčasný trend zástavby za primeraný, štyri percentá si dokonca myslia, že by sa malo stavať ešte viac. To, že výstavbu treba obmedziť a viac sa venovať tvorbe zelených plôch, si myslí 62 percent. Za úplné zastavenie výstavby bolo 25 percent respondentov.

Bratislavčanov sa pýtali aj na vinohradnícke oblasti v Novom Meste a Rači, ktoré sú vo zvýšenej miere zastavované. Za to, že zástavba viníc by mala byť úplne zastavená, sa v prieskume vyjadrilo  78 percent Bratislavčanov, pričom 58 percent respondentov je za opatrenia na revitalizáciu vinohradníctva a rozšírenie viníc. Ďalších 15 percent je za pokračovanie výstavby v medziach súčasného územného plánu a dve percentá opýtaných sú za umožnenie ešte väčšej výstavby.       

Prostriedky na realizáciu prieskumu vo výške 2010 eur boli poskytnuté z dotácie mestskej časti Nové Mesto v rámci participatívneho rozpočtu za rok 2018.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.10.2016
Prvý domček na strome s možnosťou prenocovania nájdete pod Kačínom
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v stredu (5. 10.) slávnostne otvoril domček na strome v bratislavských mestských lesoch, v ktorom sa bude možné aj ubytovať. Domček na strome (Tree house) je prvý nielen v Bratislave, ale aj na Slovensku, ktorý ponúka takúto možnosť.
viac
22.11.2018
Grantová výzva na podporu kultúry ARS BRATISLAVENSIS na rok 2019 je otvorená
Záujemcovia o podporu z grantového programu hlavného mesta pre rozvoj kultúry v Bratislave Ars Bratislavensis pre rok 2019 môžu svoje žiadosti predkladať do termínu uzávierky dňa 31. 12. 2018.
viac
08.01.2019
Vzájomná komunikácia pomáha spolupráci
Združenie miest a obcí Slovenska v priebehu jesene realizovalo prieskum zameraný na vnímanie samosprávnych krajov komunálom. Výsledky naznačujú, že od miery spolupráce a komunikácie závisí úspech verejných politík.
viac
24.01.2019
Samospráva je proti ťažbe v lesoch na území Bratislavy a BSK
Z magistrátu hlavného mesta bola zaslaná výzva k súčinnosti kompetentným štatutárnym orgánom, Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Ministerstvu životného prostredia a Vláde SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %