Nedeľa 27.05.2018
Dnes má meniny 
Iveta
18°C Bratislava
05.02.2018 09:40

Európska komisia prijala prvú celoeurópsku stratégiu pre plasty


Ilustračná koláž.


Stratégia má prispieť k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja do roku 2030 a k naplneniu Parížskej klimatickej dohody.


Táto plastová stratégia zmení spôsob, akým sa výrobky v EÚ navrhujú, vyrábajú, používajú a recyklujú. Navrhované opatrenia majú prispieť k ochrane životného prostredia pred plastovým znečistením, k rastu, inováciám a priniesť nové investičné príležitosti a pracovné miesta.

Vďaka tejto stratégii chce EÚ dosiahnuť,  aby všetky plastové obaly na jej trhu boli do roku 2030 recyklovateľné, znížila sa spotreba jednorazových plastov a obmedzilo sa zámerné používanie mikroplastov.

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre energetiku Maroš Šefčovič v tejto súvislosti uviedol: „Nie je to takpovediac o uvrhnutí plastov do nemilosti, ale o modernizácii tohto segmentu ekonomiky. Výroba, použitie aj konečné narábanie s plastmi musia držať krok s našou víziou modernej a nízkouhlíkovej ekonomiky, o ktorú sa usilujeme v rámci Energetickej únie. Zároveň ide o ďalšie hmatateľné napĺňanie Parížskej klimatickej dohody.

Jedným z kľúčových slov tejto stratégie je preto recyklácia. V únii každoročne vyprodukujeme takmer 26 miliónov ton plastového odpadu, pričom menej ako 30 percent recyklujeme. Premenené na reálny prínos čo do uhlíkovej stopy, zrecyklovanie 1 milióna ton plastov sa rovná tomu, akoby sme z ciest stiahli 1 milión áut.“

Hlavné ciele stratégie:

- Recyklácia sa má podnikom vyplácať: budú prijaté nové pravidlá týkajúce sa balenia; lepší a štandardizovaný systém separovaného zberu a triedenia odpadu; úspora približne sto eur na zozbieranú tonu odpadu.

- Zníži sa objem plastového odpadu: podpora národných informačných kampaní; tento rok predložíme nové pravidlá, ktoré budú vychádzať z výsledkov prebiehajúcej verejnej konzultácie; opatrenia na používanie mikroplastov vo výrobkoch a určíme označenia pre biologicky rozložiteľné a kompostovateľné plasty.

- Stratégia má zastaviť znečisťovanie morí odpadom: opatrenia ktoré zaistia, aby sa odpad vyprodukovaný na lodiach alebo zhromaždený na mori voľne neodhadzoval, ale vracal na pevninu a tam náležite spracoval.

- Podpora  investícií a inovácií: Komisia bude usmerňovať orgány členských štátov a európske podniky v tom, ako plastový odpad minimalizovať pri zdroji. Podpora 100 miliónov EUR na financovanie vývoja inteligentnejších a recyklovateľnejších plastových materiálov.

- Spolupráca s partnermi: EÚ bude tiež spolupracovať s partnermi z celého sveta na návrhoch globálnych riešení a vypracovaní medzinárodných noriem.

Ako je to s plastmi v Európe?

Európania každoročne vyprodukujú 26 miliónov ton plastového odpadu a len o niečo menej ako 30 % sa zozbiera na recykláciu. Plasty tvoria vo svete až 85 % odpadu na plážach. Plasty sa v podobe mikroplastov dostávajú vzduchom, vodou a jedlom dokonca na náš stôl alebo našich pľúc a ak nezmeníme spôsob, akým vyrábame a používame plasty, bude ich do roku 2050 v našich oceánoch viac ako rýb.

V súvislosti s problematikou plastov prebieha aj verejná konzultácia ohľadom opatrení týkajúcich sa plastov na jedno použitie a rybárskeho výstroja, do ktorej sa môžu zainteresované strany zapojiť do 12. februára 2018.

Obecne noviny č. 5-6/2018

 

Autor: (ts – EK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.05.2016
Slovensko sa má počas predsedníctva v Rade EÚ zaoberať aj vesmírnou stratégiou
Počas svojho predsedníctva v Rade EÚ bude Slovensko moderovať diskusie o európskej vesmírnej stratégii. V rámci návštevy Slovenska to dnes uviedol generálny riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Johan-Dietrich Wörner. Stratégia by mala byť predstavená do konca tohto roka.
viac
10.05.2016
Slávnostne požehnali novú hasičskú zástavu
Významné postavenie dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) a jeho dôležitosť pre obec si občania obce Veľké Kostoľany pripomenuli v nedeľu 8. mája 2016 hasičskou slávnosťou žehnania novej hasičskej zástavy a novej hasičskej techniky.
viac
16.06.2016
Mám ja kosu, kosičku...
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravuje v Múzeu kysuckej dediny Nová Bystrica – Vychylovka IX. ročník celoslovenskej súťaže v kosení trávy „Mám ja kosu, kosičku“.
viac
27.10.2016
M. Šefčovič predstavil novú stratégiu vesmírnej politiky EÚ
Európska komisia (EK) považuje vesmírnu politiku za strategický sektor ekonomického rozvoja EÚ. V rámci prezentácie novej Vesmírnej stratégie pre Európu to v stredu (26. 10.) uviedol podpredseda EK zodpovedný za Energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý má na starosti koordináciu vesmírnej politiky EÚ.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.62 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %