Štvrtok 18.07.2019
Dnes má meniny 
Kamila
°C
17.12.2018 04:05

Koná sa ďalší ročník celoslovenskej literárnej súťaže s medzinárodnou účasťou


Logo súťaže (27. ročník celoslovenskej súťaže)


Pre všetky deti, ktoré rady píšu, rady slohujú, rady vymýšľajú. Práve pre ne je určená súťaž Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko.


KTO SA MOŽE ZAPOJIŤ?

Žiaci všetkých typov a druhov základných a stredných škôl zo Slovenska, ale aj deti zahraničných Slovákov.

AKO SA ZAPOJIŤ?

Napíšeš prácu (napríklad rozprávku, príbeh, úvahu, poviedku, novelu, báseň vo veršoch, báseň bez veršov či divadelnú hru). Žáner nie je obmedzený, hlavne, aby to bolo Tebou vytvorené a od srdca.

NA AKÚ TÉMU?

To už vieš! Je to v logu súťaže: prečo máš rád slovenčinu, prečo máš rád Slovensko. Ako vnímaš Slovensko, čo máš rád, čo rád robíš cez prázdniny, ako sa rád rozprávaš so svojou starou mamou, starým tatom v ich nárečí, aké miesta na Slovensku rád objavuješ, kam rád chodíš; kde vidíš Slovensko o pár rokov; ako by Slovensko mohlo byť krajšie; a čo naša reč? Čo sa Ti na nej páči, ako by si Slovensko prezentoval v zahraničí... Opíš, povedz, rozpovedz nám o svojom vzťahu k Slovensku a k slovenčine – jazyku nášmu „prekrásňe ustrojenému, lahkotvorivému, v tvorivosti rozmaňitému a v zvukach jadrnému.“ (Tak už o nej hovoril Ľudovít Štúr a taká naozaj slovenčina aj je.)

DOKEDY?

Súťažnú prácu odovzdaj najneskôr do 8. januára 2019 svojej pani učiteľke/pánovi učiteľovi slovenčiny na svojej základnej alebo strednej škole. Učitelia ju pošlú najneskôr do 15. januára 2019 na adresu: Štátny pedagogický ústav, Pluhová 8, 820 00 Bratislava, heslo na obálke: PREČO MÁM RÁD SLOVENČINU, PREČO MÁM RÁD SLOVENSKO

KOĽKOKRÁT?

Priprav si 4 výtlačky svojej tvorivo napísanej práce.

NA POČÍTAČI?

Tvoju prácu Ti pomôže prepísať do počítača pani učiteľka, rodičia, starí rodičia, starší brat alebo sestra. Prihláška vo worde (môžeš si ju stiahnuť do počítača) sa nachádza na webovom sídle:

http://www.statpedu.sk/sk/aktuality/tlacove-spravy/udalosti/spu-vyhlasuje-27-rocnik-sutaze-preco-mam-rad-slovencinu-preco-mam-rad-slovensko.html

AKÉ SÚ CENY?

Môžeš vyhrať dve voľné vstupenky do rozprávkovej dediny Habakuky (na Donovaloch) postavenej na motívy slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského – zoberieš aj niekoho so sebou; predplatné časopisu Slniečko; knihy. Dostaneš aj diplom, Tvoja práca bude uverejnená v zborníku víťazných prác a stretneš sa aj so spisovateľom na slávnostnom odovzdávaní cien v Nových Zámkoch v máji 2019.

POTREBUJEŠ ĎALŠIE INFORMÁCIE?

Navštív webové sídlo Ministerstva kultúry SR: www.culture.gov.sk alebo priamo zadaj do vyhľadávača: http://www.culture.gov.sk/posobnost-ministerstva/statny-jazyk/sutaz-preco-mam-rad-slovencinu .

SÚŤAŽ ORGANIZUJÚ:

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky,

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky,

Štátny pedagogický ústav,

Vydavateľstvo SPN – Mladé letá,

Matica slovenská,

Vydavateľstvo Matice slovenskej,

Spolok slovenských spisovateľov,

Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied,

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Autor: (mksr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.01.2017
V Košickom ÚĽUV-e vystavujú dizajnérske práce orientované na remeslo
Práce študentov stredných a vysokých škôl ponúka výstava 9. ročníka súťaže pod názvom Kruhy na vode v Regionálnom centre remesiel Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Košiciach.
viac
16.11.2017
Víťazi súťaže ZlatyErb.sk sú už známi
Víťazi súťaže ZlatyErb.sk o najlepšiu internetovú stránku samospráv za rok 2017 sú známi. Vyhlásenie výsledkov 14. ročníka súťaže samospráv, nad ktorou prevzal záštitu Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu, sa konalo počas medzinárodného kongresu ITAPA v Bratislave.
viac
08.01.2018
Na Kľačianskej podkove súťažili s chlapmi aj tri furmanky
Na dvanástom ročníku Kľačianskej podkovy si v nedeľu v Turčianskych Kľačanoch zmeralo sily v dvoch disciplínach – práci s drevom a v ťažkom ťahu 22 furmanov a tri furmanky.
viac
27.05.2019
Prípravy na leto v Prešovskom kraji
KOCR Severovýchod Slovenska v rámci svojej činnosti realizuje viacero aktivít na rozvoj cestovného ruchu. Jednou z nich letný projekt LEGENDARIUM určený rodinám s deťmi.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.09 %