Sobota 20.04.2019
Dnes má meniny 
Marcel
°C
01.03.2019 04:05

Malá Lehota: Pod Pohronským Inovcom sa začali Gajdošské fašiangy


Ilustračná snímka, zdroj: Slovakia travel


Otvorením výstavy detských prác sa vo štvrtok v obciach ležiacich na úpätiach Pohronského Inovca začali Gajdošské fašiangy. V poradí 32. ročník tohto medzinárodného stretnutia gajdošov a gajdošskej hudby potrvá v obciach Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany do nedele (3. 3.).


Tradičnú fašiangovú obchôdzku obcou s gajdošmi, výchovný koncert Gajduj gajdoško, jarmok, ale aj seminár o rôznych typoch gájd ponúkol piatkový (1. 3.) program, ktorý sa odohrával v Malej Lehote. Jeho vyvrcholením je galakoncert Pocta gajdošom, našim predkom v miestnom kultúrnom dome.       

V sobotu (2. 3.) bude veselo aj v susednej Veľkej Lehote. Okrem jarmočného gajdovania je naplánované aj zasadnutie cechovej rady gajdošov či prijímanie nových učňov do Cechu slovenských gajdošov, pripravené sú skúšky tovarišov a majstrov. Stretnutie popoludní zavŕši hlavný program Gajduj gajdoš.       

V Jedľových Kostoľanoch odhalia v sobotu pamätnú tabuľu gajdošovi Jánovi Ferovovi. Ako informujú organizátori podujatia, počas hlavného programu Chodí gajdoš po dedine udelí Jedľovým Kostoľanom Cech slovenských gajdošov titul gajdošská obec.       

V nedeľu sa vo všetkých obciach bude konať slávnostná svätá omša za nositeľov tradícií.       

Gajdošskú kultúru, ktorá je pre región Pohronského Inovca charakteristická, predstavuje aj aktuálna výstava s názvom Desatoro o gajdách, ktorú môžu v týchto dňoch vidieť návštevníci Pohronského múzea v Novej Bani.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.03.2016
Vývoz odpadu – ako bude prebiehať v mestách počas veľkonočných sviatkov?
Veľkonočné sviatky sú tu onedlho a pravdepodobne si už mnoho z vás zveľaďuje a upratuje svoju domácnosť. S tým súvisí aj zbavovanie sa bežného zmesového komunálneho odpadu či odpadu, ktorý patrí do triedeného zberu.
viac
16.07.2016
Veľká Lehota na Stretnutí Lehôt a Lhot 2016
Občania a rodáci z Veľkej Lehoty sa aj tento rok zúčastnili 36. stretnutia Lehôt a Lhot, ktoré sa konalo od 30. 6. do 3. 7.2016 v Ostrožskej Lhotě v Zlínskom kraji, okres Uherské Hradiště.
viac
27.02.2018
A. Zemanová: Znečistená pitná voda sa nachádza aj v obci Veľká Paka
Znečistená pitná voda na Žitnom ostrove sa nachádza aj v obci Veľká Paka v okrese Dunajská Streda, z ktorej je zásobovaná aj obec Mierovo. Informovala o tom počas tlačovej konferencie poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová.
viac
13.07.2018
Malú Lehotu zapĺňajú stroje, zajtra sa tu koná Zetor 25 Cup
Zápolenie približne tridsiatky strojov v piatich súťažných disciplínach, sprievodné akcie, ale aj kultúrny program ponúkne štvrtý ročník súťaže Zetor 25 Cup, ktorá sa v sobotu 14. júla uskutoční v obci Malá Lehota (okres Žarnovica).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.73 %