Pondelok 16.09.2019
Dnes má meniny 
Ľudmila
°C
24.08.2019 03:05

Na geotermálny vrt pre akvapark má ísť 2,3 milióna eur, rozhodnú poslanci


Ilustračná snímka (tasr)


Zamýšľaným projektom akvaparku v Čižaticiach blízko Košíc sa budú zaoberať poslanci Košického samosprávneho kraja (KSK) na zasadnutí v pondelok 26. augusta.


Predseda KSK Rastislav Trnka navrhuje vyčleniť v krajskom rozpočte 2,3 milióna eur na realizáciu geotermálneho vrtu v tejto lokalite, kde samosprávny kraj vlastní pozemky. Po zistení podmienok na využitie geotermálneho zdroja by mal akvapark následne vybudovať vybraný investor.       

Návrh na zvýšenie kapitálových výdavkov o 2,3 milióna eur je súčasťou navrhovaných úprav krajského rozpočtu. Súčasťou programu Zastupiteľstva KSK je zároveň schválenie bezodplatného nadobudnutia stopercentného obchodného podielu v košickej spoločnosti GeoSurvey, s.r.o., ktorá je držiteľom prieskumného územia Čižatice - geotermálne vody. Spoločnosť založili zamestnanci Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity Košice (TUKE) v roku 2011 a doterajší spoločníci navrhli bezodplatný prevod svojich obchodných podielov na KSK.       

"Po odsúhlasení prevodu tohto obchodného podielu a schválení úpravy rozpočtu sa budeme zameriavať na to, aby sme čím skôr vysúťažili dodávateľa geotermálneho vrtu," uviedol Trnka vo štvrtok pre novinárov. Dodal, že v Európe je len zopár firiem schopných realizovať takéto vrty.         

"Ak bude verejné obstarávanie prebiehať v poriadku, začiatkom budúceho roku by sme mohli vedieť meno toho, kto by mal dodať tento vrt. Samotná realizácia vrtu by mala trvať šesť až deväť mesiacov, to znamená, na jeseň budúceho roku by sa mohli robiť hydrodynamické skúšky a koncom budúceho roku by sme mohli mať na stole prvé podmienky pre prípadného investora, ktorý by mal realizovať samotnú výstavbu akvaparku," skonštatoval Trnka.       

V súvislosti s nevyužívaným geotermálnym vrtom pri Ďurkove (okr. Košice-okolie) Trnka uviedol, že teplota tohto zdroja na úrovni až 130 stupňov Celzia nie je vhodná na účely akvaparku. Dala by sa primárne využiť na vykurovanie Košíc, keďže sa však tento projekt nerealizuje, nemá zmysel uvažovať o ďalších funkciách. "Vrt, ktorý my zrealizujeme, bude mať teplotu medzi 60 až 90 stupňami Celzia. To znamená, že bude oveľa vhodnejší na účely športovo-relaxačné," dodal.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.12.2018
Tretie ocenenie pre Košice Región Turizmus v roku 2018
Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT) získala tretie ocenenie v tomto roku.
viac
15.12.2018
Výzvy na rok 2019 sú vyhlásené
V Košickom kraji vyhlásili výzvy na podporu rozvoja turizmu pre rok 2019. Na podporu projektov rozvíjajúcich cestovný ruch v Košickom kraji pôjde v budúcom roku 120-tisíc eur.
viac
25.02.2019
Zastupiteľstvo KSK schválilo dotácie pre poskytovateľov sociálnych služieb
Poskytnutie dotácie pre 31 neverejných poskytovateľov sociálnych služieb v celkovej výške 317 000 eur v pondelok schválilo Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK). Peniaze pôjdu z centrálnej rezervy krajského rozpočtu.
viac
28.06.2019
Ľadový expres sa vracia na trať
Košický samosprávny kraj prostredníctvom svojej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus aj tento rok spúšťa mimoriadny turistický vlak Ľadový expres. Premávať začne už od tejto soboty (29.6.2019) na trase Košice – Dobšinská ľad. jaskyňa – Červená Skala.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %