Nedeľa 18.08.2019
Dnes má meniny 
Elena, Helena
°C
11.02.2019 01:50

Ochranári vyzývajú, aby sa z envirofondu nedotovali zisky znečisťovateľov


www.ochranari.sk


Slovenský ochranársky snem (S-O-S) v otvorenom liste kritizuje dotácie z Environmentálneho fondu pre vysokoziskových znečisťovateľov, Žiada, aby sa dotácie radšej rozdelili medzi projekty na zníženie znečistenia.


Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR oponuje, že musí chrániť firmy pred vplyvmi emisných kvót. Chce tým zabrániť presunu firiem do tretích krajín a zvyšovaniu cien.

"Riešenie rizika úniku uhlíka slúži environmentálnemu cieľu, pretože cieľom pomoci je zabrániť zvýšeniu celkových emisií skleníkových plynov spôsobených presunom výroby mimo Európskej únie pri absencii záväznej medzinárodnej dohody o znížení emisií skleníkových plynov," povedal pre TASR hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Ochranári nesúhlasia. "Je škandalózne, že envirofond nemal 9 miliónov eur pre obce na kanalizácie, ale dal 10 miliónov eur súkromným znečisťovateľom, ktorí mali zisk 728 miliónov eur len v roku 2017 a podobne zarábali aj počas predchádzajúcich rokov," konštatuje Juraj Melichár z environmentálnej organizácie Priatelia Zeme.       

V otvorenom liste zároveň S-O-S žiada, aby cez pripravovaný Modernizačný fond neboli podporované zariadenia na spaľovanie fosílnych palív, biomasy a odpadu. "Zrušenie dotácií pre všetky fosílne palivá je prvým krokom k úspešnému naplneniu Parížskej dohody. Využívanie všetkých fosílnych (nielen tuhých) palív je potrebné obmedziť na minimum v čo najkratšom čase," povedal v tejto súvislosti klimatológ Alexander Ač.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.07.2016
Budovu úradu a kultúrneho domu rekonštruujú za vyše 120 000 eur
Najmä energetické úspory by mali priniesť na rekonštrukčné práce na budove obecného úradu a kultúrneho domu v Dežericiach v okrese Bánovce nad Bebravou.
viac
17.09.2018
Trebišov získal dotáciu na zakúpenie elektromobilu pre mestskú políciu
Mestu Trebišov bola schválená žiadosť o poskytnutie podpory na realizáciu projektu „Elektromobilom k lepšiemu životnému prostrediu v Trebišove“. Výzvu, na ktorú mesto reagovalo, vyhlásil Environmentálny fond.
viac
10.03.2019
Gelnica získala na viacero podujatí dotácie z Fondu na podporu umenia
Viacero podujatí, ktoré sa v Gelnici budú tento rok konať, podporil Fond na podporu umenia (FPU). Ako pre TASR povedal vedúci oddelenia kultúry, športu a voľného času Mestského úradu Gelnica Milo Janáč, mesto každoročne organizuje desiatky rôznych podujatí.
viac
11.03.2019
Vzduch, ktorý dýchame, ovzdušie v ktorom žijeme
Osloviť touto myšlienkou najmladšiu generáciu sa rozhodol vyhlasovateľ 24. ročníka tradičnej súťaže výtvarnej a literárnej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet - MŽP SR a jej organizačný garant - Slovenská agentúra životného prostredia s podporou Environmentálneho fondu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.46 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.80 %