Štvrtok 13.12.2018
Dnes má meniny 
Lucia
-1°C Bratislava
14.11.2017 01:39

Projekt IT - Akadémia má zlepšiť vzdelávanie v informatike a prírodných vedách


Na snímke vľavo podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini v rozhovore s členmi oceneného robotického tímu COMPOTES z FabLab počas tlačovej konferencie pri príležitosti spustenia národného projektu IT Akadémia - vzdelávanie pre 21. storočie v Bratislave 13. Novembra 2017. Snímka: (Dano VESELSKÝ, tasr).


Zlepšenie vzdelávania mladých ľudí v informatickej, technickej a prírodovednej oblasti je základným cieľom nového národného projektu IT Akadémia – Vzdelávanie pre 21. storočie. V pondelok ho predstavili v priestoroch Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave.


Na aktivitách národného projektu sa bude podieľať minimálne 300 základných škôl, 200 stredných škôl a päť univerzít. Spolu sa doň zapojí vyše 36 000 žiakov a študentov a približne 2100 učiteľov. "Vítam, že do tohto projektu sú zapájaní už žiaci základných škôl. Treba začať už na týchto školách, aby deti pochopili, že prírodovedecké a technické predmety ich bavia," povedala štátna tajomníčka ministerka školstva Oľga Nachtmannová.       

Cieľom projektu je vytvorenie modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na profesie v oblasti informatiky a IKT. Podľa generálneho riaditeľa Centra vedecko-technických informácií (CVTI) SR Jána Turňu sa zo zdrojov na jednotlivých školách vybavia IT laboratória na všetkých stupňoch vzdelávania. Okrem toho pribudnú aj nové vyučovacie predmety a na vysokých školách budú akreditované nové študijné programy. Od realizácie projektu autori očakávajú ročný nárast zhruba tisícky absolventov, konkrétne špecialistov pre IKT sektor.

"Ide o projekt, kde sa prvýkrát zapoja žiaci základných a stredných škôl, ale aj študenti vysokých škôl až po samotnú prax. Projekt sa bude venovať aj samotným učiteľom, pretože ak chceme mať na Slovensku dostatok dobre pripravených ľudí, ktorí budú schopní si nájsť dobre platené miesto na pracovnom trhu, bez toho, aby sme mali dobre pripravených učiteľov, to nepôjde," povedal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Podľa jeho ďalších slov musí Slovensko už dnes rozmýšľať, akým problémom bude čeliť za 15 rokov a na tieto trendy musí reagovať. Pellegrini poznamenal, že budúcnosť krajiny je v prepojení automobilového priemyslu s IT prostredím.       

Prijímateľom nenávratného finančného príspevku vo výške viac ako 21 046 596 eur, pričom nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov EÚ je výške vyše 20 672 504 eur, je CVTI SR. Projekt realizuje spoločne s projektovými partnermi, a to Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technickou univerzitou v Košiciach, Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici a Žilinskou univerzitou v Žiline. Ďalšími spolupracujúcimi organizáciami sú IT Asociácia Slovenska, Slovenská informatická spoločnosť, Košice IT Valley, Štátny inštitút odborného vzdelávania, Štátny pedagogický ústav a Metodicko-pedagogické centrum.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.02.2017
Petržalka podporí zaujímavé projekty
Po zmene pravidiel poskytovania účelových dotácií pre neziskové organizácie, rôzne spolky a združenia či právnické osoby vykonávajúce verejno-prospešnú činnosť si o dotáciu požiadalo 95 uchádzačov.
viac
07.09.2017
Na brány slovenských škôl zvoní Eko Alarm
Spolu so školským zvončekom, ktorý pred pár dňami ohlásil začiatok nového školského roka, na brány slovenských škôl zvoní aj nový zaujímavý projekt - Eko Alarm. Cieľom projektu je zavedenie komplexného systému zberu triedeného odpadu na slovenských materských, základných a stredných školách.
viac
29.11.2017
Environmentálny grantový systém TSK má za sebou ďalší rok
Grantový systém Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) s názvom Zelené oči má za sebou ďalší rok. Podávať žiadosti bolo po novom možné len do konca augusta. TSK pristúpil k zmene termínu podávania žiadostí z dôvodu, aby sa navrhované projekty stihli zrealizovať do konca roka.
viac
19.12.2017
Nadácia Kia Motors Slovakia obdarovala aj žilinských školákov
Mikulášska nádielka od Nadácie Kia Motors Slovakia v tomto roku potešila najmä škôlkarov a žiakov základných škôl, ktorí sa budú môcť vďaka získaným pomôckam efektívne vzdelávať a rozvíjať svoje technické i kreatívne myslenie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %