Streda 22.05.2019
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
06.03.2019 12:05

Regionálne združenie miest a obcí stredného Považia má staronové vedenie


V zrekonštruovanom Kultúrnom dome v Nemšovej sa stretli primátori miest a starostovia obcí stredného Považia, aby si zvolili nové pracovné orgány regionálneho združenia.


Valného zhromaždenia najväčšieho regionálneho združenia miest a obcí na Slovensku sa vo štvrtok 21. februára 2019 zúčastnilo 121 primátorov a starostov z okresov Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Myjava, Ilava. Bánovce nad Bebravou, Púchov a Považská Bystrica.


Okrem správy o činnosti za rok 2018 a správy kontrolnej komisie o hospodárení združenia za uplynulý rok sa združenie pozrelo aj na programové zameranie na aktuálny rok a schválilo návrh rozpočtu. „Program Valného zhromaždenia združenia bol rovnaký, ako býva na každom zhromaždení s tým, že tento rok sme si volili svojich zástupcov do Rady Združenia miest a obcí Slovenska či nového predsedu a Radu Regionálneho združenia miest a obcí stredného Považia,“ uviedol predseda RZMOSP, podpredseda Trenčianskeho samosprávneho kraja a primátor mesta Nové Mesto nad Váhom Jozef Trstenský. Jeden z pozvaných hostí, výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány, prišiel prítomným porozprávať o ďalšom smerovaní a zameraní Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). „Po minuloročných komunálnych voľbách nás čakajú voľby nového predsedu ZMOSu, preto verím, že prítomné starostky a starostovia, primátorky a primátori využijú túto príležitosť a budú sa výkonného podpredsedu pýtať na kandidátov o túto veľmi dôležitú pozíciu, ktorá zahŕňa zastupovanie záujmov viac ako 2 800 slovenských miest a obcí,“ povedal Jozef Trstenský ešte pred začiatkom rokovania regionálneho združenia. 

Prítomné zhromaždenie potvrdilo staronového predsedu združenia  

Doterajší predseda regionálneho združenia Jozef Trstenský obhájil svoju pozíciu a na predsedníckom poste zostáva aj ďalšie obdobie. Regionálne združenie miest a obcí stredného Považia vzniklo v roku 1991, už viac ako 18 rokov ponúka platformu na spoluprácu medzi mestskými a obecnými samosprávami. Členskú základňu tvorí 172 primátorov a starostov miest a obcí stredného Považia. Tú by podľa slov predsedu združenia malo od marca tohto roka opätovne rozšíriť mesto Púchov. Po komunálnych voľbách sa na poste štatutárov obcí zmenilo vedenie v 55 samosprávach. „V združení máme po novembri 2018 45 starostiek, 2 primátorky, 7 primátorov a 118 starostov,“ objasnil nové zloženie členskej základne predseda združenia. Jeho členovia sa môžu vďaka Regionálnemu vzdelávaciemu centru zúčastňovať rôznych vzdelávacích aktivít. Centrum ich v časovom horizonte rokov 1994 až 2018 zrealizovalo viac ako osemstovku.     

Agenda aktuálnych problematických otázok, s ktorými sa mestá a obce stredného Považia najčastejšie stretávajú, je naozaj široká. „K problémom, ktoré nás najviac trápia, patria sociálne veci, zrovnoprávnenie verejných a neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, oblasť školstva, novela stavebného zákona, ktorá sa pripravuje a všetky otázky, ktoré sa dotýkajú každodenného života. V poslednom období majú mestá a obce stále väčšie problémy s nevysporiadanými pozemkami pod verejnými stavbami či cestami a vo svojich intervilánoch, ktorých majitelia žiadajú za ne veľké peniaze,“ priblížil problémové okruhy Jozef Trstenský. Riešenie tejto otázky mal priniesť zákon z roku 2009, ktorý ale nie je aktívny a účinný v praxi. Táto záležitosť bude podľa slov predsedu RZMOSP Jozefa Trstenského predmetom nadchádzajúceho rokovania Snemu ZMOSu. „Od prijatia účinnosti zákona za 10 rokov nevidíme žiadne pozitívne zmeny a mestá a obce majú v tejto veci stále viac a viac problémov,“ prezradil predseda RZMOSP Jozef Trstenský.   

Autor: (bj)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.05.2016
V Nemšovej si štvrťstoročnicu pripomenulo RZ miest a obcí stredného Považia
V Nemšovej sa 1. apríla uskutočnilo rokovanie valného zhromaždenia Regionálneho združenia miest a obcí stredného Považia. Zúčastnilo sa na ňom 102 členov regionálneho združenia. Združenie miest a obcí zastupoval výkonný podpredseda ZMOS Milan Muška.
viac
30.05.2016
Monopol na dobro neexistuje, podporovať treba každú ušľachtilú aktivitu
Svoje miesto má medzi nimi aj pomoc sociálne odkázaným prostredníctvom komfortného prístupu k potravinám. Z tohto pohľadu je namieste podpora sociálnych výdajní potravín.
viac
12.07.2016
Trnava a pätnásť obcí sa dohodli na spoločných témach a oblastiach rozvoja
V Trnave sa 2. júla uskutočnilo ustanovujúce valné zhromaždenie Združenia obcí mestskej oblasti Trnava. Cieľom združenia je vytváranie podmienok na spoluprácu 15 obcí a Trnavy pri integrovaných projektoch a iných spoločných projektoch a rozvojových aktivitách územia.
viac
02.05.2018
Rozhýbať by sa mal štát – komunikácie a rómska problematika už neznesú odklad
V Lome nad Rimavicou sa koncom marca na svojom výročnom sneme zišli členovia Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia a Stredného rudohoria.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %