Sobota 25.05.2019
Dnes má meniny 
Urban
°C
15.11.2018 10:59

Slovensko môže opäť využiť granty EHP a Nórska vo výške okolo 113 miliónov eur


Ilustračná snímka, zdroj: www.eeagrants.sk


Slovenská republika môže znovu využiť granty Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórska. Ide v poradí už o tretie obdobie týchto grantov, v ktorom je alokovaných okolo 113 miliónov eur, čo je zhruba o 30 miliónov eur viac ako v predchádzajúcom období (2009 - 2014).


 V tomto období sa podarilo zrealizovať okolo 200 projektov, pre TASR to uviedol veľvyslanec s osobitným poslaním pre granty Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu a Švajčiarskeho finančného mechanizmu František Kašický.       

V dvoch nových dohodách, ktoré boli vo štvrtok počas konferencie v Bratislave podpísané, vystupuje Úrad vlády SR ako ich správca, teda inštitúcia zodpovedná za implementáciu jednotlivých programov. Prvým je Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca, na ktorý je vyčlenených 17,5 milióna eur. Druhým projektom je Domáce a rodovo podmienené násilie, na ktorý je vyčlenených deväť miliónov eur. Štátny rozpočet SR sa na financovaní programov podieľa 15 percentami.       

"Granty EHP a Nórska sú dnes značkou, ktorá nachádza v spoločenskom vedomí svoje stabilné miesto, a možno ich označiť ako úspešný príbeh podporujúci zelenú, konkurencieschopnú a inkluzívnu Európu, čo je, mimochodom, aj výstižné celoeurópske motto grantov pre programové obdobie 2014 - 2021," povedal počas konferencie generálny riaditeľ sekcie bilaterálnych finančných nástrojov Úradu vlády SR Ján Krak.        

 "V rámci jednotlivých programov sa budú následne vyhlasovať výzvy, ide napríklad o rozvoj obchodu, inováciu malého a stredného podnikania, domáce a rodovo podmienené násilie, sociálny dialóg a sociálnu prácu," vymenoval Kašický. Ako doplnil, ide napríklad aj o programy, ktoré sa týkajú odstraňovania chudoby, miestneho rozvoja či inklúzie Rómov.       

Jedným z čerpateľov finančných prostriedkov v minulom programovom období bol aj Pamiatkový úrad SR, ktorý získal financie na projekt Pro Monumenta – prevencia údržbou. "Išlo o projekt, ktorý súvisel so zavedením systému preventívnych inšpekcií nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Išlo o vytrénovanie deviatich inšpektorov, ktorí prídu k pamiatke, urobia hĺbkovú inšpekciu, a pokiaľ zistia problém a je to v ich silách, tak ho na mieste odstránia," vysvetlil vedúci odboru preventívnej údržby pamiatok z Pamiatkového úradu SR Branislav Rezník. Ako doplnil, projekt bude pokračovať aj v tomto programovom období s tým, že pribudnú ďalší traja inšpektori. V skupinke po štyroch budú pôsobiť v Trnave, Banskej Štiavnici a v mestskej časti Popradu v Spišskej Sobote.       

Memorandá o porozumení medzi Slovenskom, Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom boli podpísané v roku 2016 v Bratislave.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.11.2017
Tri komunitné projekty v Žilinskom kraji podporí Nadácia VÚB
Projekty Detské Hviezdne noci Filmového klubu Bytča, Švošovská zvernica obce Švošov a Revitalizujme spolu oddychovú zónu na Lietavskom hrade! Združenia na záchranu Lietavského hradu podporí Nadácia VÚB v rámci programu Komunitné granty.
viac
10.09.2018
V kraji sa preinvestuje ďalších 600-tis. eur v cestovnom ruchu a kultúre
Prešovský samosprávny kraj (PSK) podpísal v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A ďalších 17 mikroprojektov. Sú realizované v partnerstve so združením Karpatský euroregión.
viac
06.04.2019
Na projekty spolupráce s Maďarskom môžu samosprávy či školy získať 50-tis eur.
Miestne samosprávy, školy, cirkvi aj neziskové organizácie môžu žiadať o finančný príspevok pre malé projekty v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko 2014 - 2020. Výzvu na predkladanie žiadostí vyhlásilo Európske zoskupenie územnej spolupráce Via Carpatia.
viac
13.05.2019
MK SR: Rezort avizuje spustenie výziev na dotácie pre kultúrny priemysel
Samosprávy a ich príspevkové organizácie, inštitúcie zriadené ministerstvom, ale i vysoké školy sa budú môcť v júni prihlásiť o príspevok na vytvorenie kreatívnych centier a podporu dopytu po kreatívnej tvorbe.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.92 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.72 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.35 %