Streda 22.05.2019
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
08.03.2019 03:55

SNM: Projekt komplexnej obnovy hradu Krásna Hôrka napreduje


Ilustračná snímka, zdroj: Rimava.sk


Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka za posledný rok a pol výrazne pokročil. Informoval o tom Tomáš Hollý zo Slovenského národného múzea (SNM). Pri realizácii projektu spolupracovali SNM a ministerstvo školstva so Stavebnou fakultou Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.


Hollý doplnil, že dolná a stredná časť hradu by mala byť sprístupnená v roku 2021.       

"Špecializovaný projekčný tím sa vyrovnal s väčšinou problémových oblastí a zistených nedostatkov, čo umožňuje plynulé napredovanie obnovy hradu," priblížil Hollý s tým, že sa podarilo doriešiť napríklad otázku technickej infraštruktúry, statického zabezpečenia či prípravu podkladov pre majetkoprávne konania.       

V spolupráci so Stavebnou fakultou STU boli spracované potrebné projektové dokumentácie. "Išlo o spojenie správnych odborníkov, ktoré v uplynulých mesiacoch prinieslo konkrétne výsledky v oblasti predprojektovej a projektovej prípravy obnovy hradu. To nás zároveň výrazne posúva vpred k sprístupneniu jednotlivých častí hradu pre verejnosť, v plánovanom termíne do troch rokov," uviedla ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD).       

Projekčné oddelenie SNM pod vedením hlavného architekta Róberta Erdélyiho zároveň pracuje na príprave architektonického a stavebného riešenia projektu. Doposiaľ bolo preinvestovaných spolu zhruba 5,2 milióna eur z poistného plnenia a približne 97.000 eur z verejnej zbierky. "Tu nejde o nejaký zjednodušený návrat stavu hradu pred požiarom. Nesmieme zabúdať na to, že Krásna Hôrka je jedinečnou kultúrnou pamiatkou a komplexom stavieb, ktorá si vyžaduje odborný prístup nielen k rekonštrukcii, teda k odstráneniu následkov požiaru z roku 2012, ale v rámci komplexnej obnovy chceme tiež odstrániť nevhodné zásahy, realizované v rokoch 1956 – 1989, ktoré výrazne poškodili autenticitu tejto pamiatky," spresnil riaditeľ SNM Branislav Panis.       

Ako doplnil Hollý, projekt komplexnej obnovy hradu si vyžaduje aj proaktívny prístup zo strany príslušných samospráv. "V súčasnosti všetky realizované procesy smerujú k postupnému získaniu jednotlivých stavebných povolení a realizácii procesu verejného výberu dodávateľa," uviedol.       

V prípade, ak nedôjde k neočakávaným udalostiam, dolná a stredná časť hradu Krásna Hôrka privíta prvých návštevníkov v roku 2021. Neskôr sa počíta s ukončením obnovy hornej časti hradu a jej následným sprístupnením verejnosti.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.06.2016
Na obnove hradu Čabraď sa pracuje už 20 rokov
Už niekoľko víkendov odpracovali tento rok dobrovoľníci na obnove hradu Čabraď v okrese Krupina.
viac
26.09.2016
Projekt obnovy hradov zamestnal v tomto roku 602 uchádzačov o prácu
Do národného projektu "Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva“ sa v tomto roku zapojilo 39 zamestnávateľov, ktorí vytvorili 602 pracovných miest. Informovala o tom hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR ) Jana Lukáčová.
viac
10.04.2017
Dva české projekty získajú európsku cenu za zachovanie kultúrneho dedičstva
Cenu Európskej únie pre kultúrne dedičstvo Europa Nostra v roku 2017 získajú dve české iniciatívy: obnova barokového areálu v Kukse a celonárodný vzdelávací projekt Památky nás baví.
viac
25.03.2018
Hrad Krásnu Hôrku chcú obnoviť do podoby z prelomu 19. a 20. storočia
Hrad Krásna Hôrka, ktorý v roku 2012 zachvátil ničivý požiar, chce Slovenské národné múzeum (SNM) obnoviť do podoby z prelomu 19. a 20. storočia. V súčasnosti na ňom prebiehajú zabezpečovacie práce a eliminácia vlhka na vytypovaných objektoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %