Nedeľa 20.10.2019
Dnes má meniny 
Vendelín
°C
20.03.2019 09:05

Štát postaví v Richnave v okrese Gelnica základnú školu


Výjazdové rokovanie vlády SR v Gelnici 19. marca 2019. Na snímke uprostred primátor Gelnice Dušan Tomaško. FOTO TASR – František Iván


Štát postaví v obci Richnava v okrese Gelnica školu, ktorej bude prostredníctvom okresného úradu aj jej zriaďovateľom.


Uviedla to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) po spoločnom stretnutí s ministerkou školstva Martinou Lubyovou (nominantka SNS), so starostami dotknutých obcí a so splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity Ábelom Ravaszom v rámci utorkového výjazdového rokovania vlády v Gelnici.       

Dôvodom je, že žiaci z Richnavy dochádzajú do Základnej školy (ZŠ) v Kluknave, ktorá nemá dostatočnú kapacitu. Do augusta má obec Richnava, v ktorej tvorí rómske obyvateľstvo majoritu, vytvoriť z priestorov šatní na tamojšom futbalovom ihrisku tri triedy.       

Ako Saková pripustila, v súvislosti s touto problematikou stratili rok. Podľa nej to však spôsobil odmietavý postoj tamojšieho obecného zastupiteľstva, ktoré odmietalo vykonať zmeny v územnom plánovaní a prijať variant, aby bola v Richnave zriadená škola. "Po hodinovej debate sme našli jeden variant, ktorý sa nám zdal schodný, a to, že danú ZŠ na náklady štátu postaví štát. Bude to štátna ZŠ, chceme ju postaviť na štátnom pozemku,“ povedala s tým, že jej vznikom od septembra 2020 by sa mala odbremeniť kluknavská ZŠ od dvojzmennej prevádzky. Výšku investície zatiaľ neodhadla, keďže ako hovorí, bude to závisieť aj od počtu tried.       

Lubyová pripomenula, že štátne základné školy na Slovensku zriaďujú obce a mestá. „Ale keď sa už situácia nedá vyriešiť na miestnej úrovni a obec nie je schopná poskytnúť povinnú školskú dochádzku, tak vtedy prichádza na rad štát. Na základe rokovaní sme dospeli k záveru, že práve tu je už naplnená skutočnosť, kedy sú osobitné dôvody na to, aby štát prevzal iniciatívu,“ uviedla. Ako dodala, predchádzajúci predseda vlády hovoril v súvislosti so zriadením školy v Richnave o sume 600 000 eur.       

„Vláda je pripravená prostriedky, ktoré sľúbila minulý rok, poskytnúť znovu - priamo z rezervy predsedu vlády, aby to išlo veľmi rýchlo,“ uviedol premiér Peter Pellerini (Smer-SD). Ako dodal, obáva sa, že ak by bol tento zámer opäť závislý od rozhodnutia samosprávy, tak by uvedenú investíciu opätovne odmietla.       

Obec Kluknava v decembri 2017 vypovedala Richnave zmluvu o spoločnom školskom obvode pre nedostatočnú kapacitu školy. Ako pre TASR uviedol starosta Kluknavy Štefan Kováč,  vzniknuté triedy v Richnave pomôžu odbremeniť tamojšiu ZŠ, ktorú v tomto školskom roku navštevuje približne 645 žiakov. „Nemáme priestory na to, aby sme týchto žiakov umiestnili v našej škole. Triedy sme vytvorili už aj z kabinetov a väčšie triedy sme upravili na viacero menších,“ povedal s tým, že sa vyučuje na viacero zmien. V Richnave sa nachádza elokované pracovisko ZŠ Kluknava, ktorá má niekoľko tried.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.06.2017
Klientske centrum navštívilo za necelé tri mesiace približne 4300 ľudí
Klientske centrum (KC) v Sobranciach navštívilo za necelé tri mesiace od jeho uvedenia do prevádzky približne 4300 ľudí. Najviac ich zaznamenali na evidencii vozidiel a vybavovaní dokladov. Informoval o tom prednosta Okresného úradu (OÚ) v Sobranciach Boleslav Lešo.
viac
13.10.2018
Výzva na prihlasovanie stredných škôl do participatívnych rozpočtov je otvorená
Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom vyhlásil výzvu na podávanie žiadostí o poskytnutie finančného príspevku na podporu zavádzania participatívnych rozpočtov na stredných školách v pôsobnosti župy.
viac
17.06.2019
Ako byť absolútne in vo veľkom meste
Pozvánka na konferenciu, ktorú organizujú mesto Nitra, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti
viac
04.10.2019
Pozvánka na konferenciu Participatívne rozpočty v praxi / samospráva - školy
Podujatie je realizované v rámci národného projektu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti s názvom Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.52 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.69 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %