Pondelok 23.09.2019
Dnes má meniny 
Zdenka
°C
22.02.2016 08:00

V Kežmarku zažili korunováciu ako spred stáročí. Poctu dostala nová kniha


Na snímke autor novej publikácie Kežmarok a Tatry Jaroslav Šleboda (druhý zľava) a primátor Kežmarku Ján Ferenčák (vpravo). (Foto: tasr)


V kráľovskom meste pod Tatrami sa vrátili v čase o pár stoviek rokov dozadu. Nová kniha Kežmarok a Tatry sa dočkala veľkej pocty. Primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák ju slávnostne korunoval.


Posledná korunovácia sa na Slovensku odohrala pred viac ako 300 rokmi. Pod Tatrami si však túto udalosť pripomenuli pri príležitosti krstu knihy z dielne Jaroslava Šlebodu. "Ide o prvé ilustrované dejiny o Kežmarku. Kniha obsahuje veľké množstvo nových fotografií, ktoré sú nafotené priamo pre túto publikáciu a zároveň sú doplnené veľkým množstvom ilustrácií. Dotýkajú sa najmä toho, čo čitatelia doteraz nemohli vidieť, ale mohli si o tom len prečítať. Nájsť tu tak môžete rekonštrukciu Vyšnej brány v Kežmarku alebo informácie o morovej epidémii či období kráľov," uviedol autor knihy Kežmarok a Tatry Jaroslav Šleboda. O fotografie sa postaral fotograf Peter Olekšák, kresby ilustroval výtvarník Rastislav Le a nad historickou stránkou knihy dohliadala historička Nora Baráthová.

Kniha bola slávnostne korunovaná na počesť Imricha Thökölyho. "Pripomenuli sme si 110. výročie prevozu jeho telesných pozostatkov do Kežmarku. Bol to nekorunovaný kráľ a tým, že sa táto ceremónia nekonala pred toľkými rokmi, tak sme ju urobili pri tejto príležitosti," povedal autor knihy. V novej zbierke sa okrem samotného mesta Kežmarok píše aj o jeho prepojení s Vysokými Tatrami. Dočítate sa v nej aj pravdivé príbehy o Rainerovej útulni, čarovnom bylinkárovi či o mučeníkoch. "Mesto Kežmarok už dlhšiu dobu postrádalo reprezentatívnu knihu, ktorá by bola vo viacerých jazykoch a dokázala by urobiť radosť nielen slovenským čitateľom, ale aj tým zahraničným," dodal Šleboda. Kniha je napísaná v piatich jazykoch.

Autor: (tasr, red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.09.2019
Inteligentné mestá potrebujú inteligentné riešenia
Pozývame Vás na konferenciu SMART CITY, ktorá sa bude konať v hoteli Radisson Blu Carlton v Bratislave dňa 24. septembra 2019.
viac
16.09.2019
Európsky týždeň mobility v Žiline prinesie množstvo aktivít a MHD zadarmo
Žilina sa aj v tomto roku zapája do Európskeho týždňa mobility, ktorý sa koná od 16. do 22. septembra.
viac
18.09.2019
ZMOS zrealizovalo prieskum k obedom v školách
Združenie miest a obcí Slovenska v polovici augusta zrealizovalo plošný prieskum zameraný na problematiku obedov na školách. Čísla odkrývajú realitu a do celej problematiky prinášajú viaceré dôležité súvislosti.
viac
18.09.2019
Vezmi si ma! Vyzývajú výrobcovia obyvateľov na boj s voľne pohodeným odpadom
Prieskum iniciovaný najväčšou organizáciou zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK zisťoval počas mesiacov júl a august, ako vnímajú situáciu s odpadmi slovenské mestá a obce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %